VL Mica SHORAD

Short-range air defence system
Francouzský protivzdušný raketový systém krátkého dosahu

Tento systém protiletecké obrany rychlé reakce byl vyvinut pro potřeby a je nasazen u francouzské armády, námořnictva i letectva. Na světlo světa se dostal v roce 2001. Existuje v pozemní samohybné variantě a námořní variantě odpalované z lodí.

Pozemní systém je navržen pro práci v malých protileteckých bateriích, které sestávají z jednoho taktického operačního centra a ze čtyřech odpalovačů řízených střel Mica. VL zde neznamená nic jiného než vertical launch, jde tedy o klasický princip vertikálně odpalovaných protiletadlových raket. Role určení je bodová ochrana lodí a leteckých základen. Vyznačuje se schopností proti všem typům letadel a dokonce vůči ve vzduchu odpalovaným protipozemním střelám. Jde o SAM variantu AAM střel Mica, které po odpálení pracují v módu fire and forget a systém s nimi má schopnost zaměstnávat více cílů více raketami současně. Střely Mica jsou standardní protivzdušnou zbraní francouzských letounů Rafale a Mirage 2000.

Námořní varianta se osvědčila v ničení protilodních řízených střel cestujících těsně nad hladinou a sestřelila je ve vzdálenosti 10-12 km od lodi.

Střely Mica váží 112 kg, jsou 3,1 m dlouhé a s průměrem 16 cm. Mají dvě varianty navádění, buď vlastní aktivní radarové (Mica RF) nebo pasivní infračervené (Mica IR). Radarově řízená varianta má radar od výrobce Thales pracující na frekvencích od 10 do 20 GHz a dosti odolný vůči EM rušení. Tepelná varianta používá infračervenou dvoupásmovou elektrooptiku od výrobce Sagem. Bojová hlavice obou užívá směrovaný výbuch střepin, má hmotnost 12 kg a je spouštěna roznětkou reagující na náraz nebo blízkost cíle. Rakety jsou dvoustupňové a letí na tuhé palivo. Manévrují jak pomocí křidélek tak pomocí vektorování tahu raketového motoru, což jim dává slušné manévrování do přetížení 50 g. V terminální fázi letí rychlostí Mach 3 při maximální vzdálenosti cíle 10 km a při výšce 9 km. Střely jsou odpalovány v dvouvteřinových intervalech.

Existují četné varianty různých kombinací navádění a způsobu odpalu a také Mica next-gen s AESA radarem navržené proti stealth cílům.

Taktické operační centrum dokáže kooperovat ve vícevrstvé síti protileteckých obranných systémů.

Současnými operátory (2019) jsou kromě Francie také Botswana, Egypt, Gruzie, Řecko, Indie, Indonésie, Maroko, Emiráty, Omán, Katar, Saudská Arábie, Singapur, Taiwan, Thajsko a budoucím operátorem se chystá být Malajsie.

Zdroje

https://www.mbda-systems.com/product/vl-mica/

https://www.army-technology.com/projects/vlmica/

https://en.wikipedia.org/wiki/MICA_(missile)

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

ASLAV
Zaha MAV
Enigma
QN-506
APS- Arena

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

Jobaria JDS MCL
Dělostřelecký lokátor radar
ammo - Excalibur M982
PULS
ammo - Krasnopol 2K25

Bojové vrtulníky

AW249 (Leonardo Helicopters)
Fenestron - krytý ocasní rotor
MD 969 Armed Twin
LAH (KAI)
Wildcat AW159

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Sky Dragon 50 GAS2
Kortik / Kashtan
Derivaciya 2S38
Bavar-373
HQ-9

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

Leclerc XLR
T-90 MS / SM
Štora
VT-5
Falarick 105 GLATGM

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Serval VBMR
P6 ATAV
Eagle 5
Tigr (GAZ)
Saxon

Pojmy a technologie války

Casus belli
Counter-sniper tactics
Parts commonality / Společnost součástí
Command and control C2, C4, C5
Světlá výška
DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾Ostatní články |
▾ Organizační

Strašidelné události se jen velmi těžko vyšetřují. Už svojí povahou jsou prchavé a neuchopitelné.
A. C. Clarke