Type 89 MLR

Self-propelled rocket launcher
Čínský samohybný raketomet

Čínský samohybný dělostřelecký raketomet vstoupil do lidové  armády Číny v devadesátých letech,  aby nahradil starší Type 70. Pásový podvozek PZH 89, jenž je  pojezdovým základem tohoto vozidla, byl vyroben již dříve a mnohokrát úspěšně odzkoušen jako pojezdový základ mnoha čínských vozidel. Pásový PZH 89  podvozek má v řadě šest dvojitých pogumovaných kol, s ozubenými koly vpředu a vzadu. Korba je rozložena tak, že řidič sedí vlevo vpředu a po své pravici má motor řešený jako powerpack. Ve střední až v zadní části korby je prostor pro případný další výsadek. 

Teď už ovšem k raketometu  samotnému: pohání jej vznětový motor o výkonu  520 koňů,  který rozpohybuje stroj na silnici rychlostí 55 km/h při dojezdu 450 km. Terénní podvozek je řešen pomocí torzních tyčí. 

Klíčem k úspěchu takovýchto vozidel bývá salva menších nenaváděných  raket,  v tomto případě 45 raket ráže 122 mm. Každá z nich je dlouhá 2,87 m a většinou nese tříštivou hlavici (HE), kterými vyčistí prostor 20 km vzdálený principem brokovnice. Může nést i rakety s prodlouženým dostřelem,  které však tolik nestojí za řeč,  poněvadž mají dosah pouhých 25 km. Tyto však byly vyvíjeny pro širší paletu hlavic,  aby se zdůraznil taktický účinek raketometu jako celku. 

Posádka je chráněna vůči účinkům zbraní hromadného ničení systémem CBRN  ochrany. Vozidlo si s sebou veze zásobu dalších 40 raket.

Zdroje

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.php?armor_id=853&__cf_chl_managed_tk__=pmd_ZuzZ.f6m1nJ_MApXlVWNt5sRL5PkGVIA5NMMFNYnP.c-1631875054-0-gqNtZGzNAxCjcnBszQi9#specifications

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus