Type 730 a Type 1130 CIWS

Sea-Based Air Defense Systems
Čínský námořní CIWS  obranný systém

V roce 2004 Čína uvedla pro svoje plavidla dva typy obranných zbraní na bezprostřední vzdálenost proti vzdušným cílům. Tato zařízení pod anglickou zkratkou CIWS (close-in  weapon system) se celosvětově používají na ochranu zejména lodí před protilodními řízenými střelami. Lodě jimi chráněné operují ve východočínském moři. 

Zbraní  samostatných obranných CIWS věží bývá většinou  kulomet,  rakety a nejnověji lasery. U čínských lodí jsou zařízení Type 730 a Type 1130 na principu  vícehlavňového kulometu Gatling ráže 30 mm. Při svém vysokém počtu hlavní  7 a 11 však nemají nijak závratnou kadenci  4600 a 5800 ran za minutu. Jejich zásobník má připravenou zásobu 2560 kusů munice. Lidová armáda Číny  si od nových ochranných systémů slibuje  krátké reakční časy a tedy schopnost  zasahovat hlavice  protilodních střel přilétajících  rychlostí až čtyřnásobnou rychlosti zvuku. Na tyto hrozby mají oba systémy úspěšnost zásahu údajně vyšší než 90%. 

Systémy jsou naváděny  radarem TR47C pracujícím v pásmu J. Ten má fázově posunuté antény pro velmi husté snímkování,  přičemž azimut je řízen mechanicky a výška elektronicky. Je přitom využíván elektro optický systém řízení palby OFC-3, jenž poskytuje obraz cíle a je stejně jako u západních protějšků umístěn hned  u kulometu, aby se minimalizovaly latence. Používaným střelivem jsou čistě kinetické střely proti raketám a výbušné střelivo proti leteckým a  stacionárním cílům. 

Oba Čínské ciws mají sice účinný dostřel 20 km, ale bohužel kvůli tomu, že přibližující se rakety letí hypersonickou rychlostí, musí systém řízení palby počítat hodně dopředu, takže je zde obrovský minimální dostřel 8 km. Zároveň je zde také schopnost sestřelit raketu kolmo letící rovnou nad lodí do  výšky 3 km. Pokud však pomineme hypersonické cíle,  pak musí být výkony  čínských CIWS  proti běžnějším leteckým cílům přinejmenším tak dobré,  jako u moderních západních protějšků. 

Jeden   typ z těchto dvou systémů  chrání také letadlovou loď Číny -  Liaoning. Stávajícími uživateli zbraní jsou armády Číny, Indonésie a Pákistánu. 

Je známo že roku 2021 Čína  představila ještě další experimentální  zbraňový komplet s gatlingem  o 20 hlavních (!) a s pořádnou kadencí 11000 ran za minutu! Číňané holt chtějí zjistit, kam až lze zajít a dostávají se na hranici rozumného výsledku.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nejlepší prorok je ten, který sice nemá pravdu, ale příznivci si mohou vykládat jeho vidění jakkoli.
z dokumentu o vyšetřování psychotroniků