Type 03 Chu-SAM

Type 03 Chu-SAM
Surface-to-air missile system
Japonský protiletecký raketový systém středního dosahu

Chu-SAM byl navržen pro sestřelování letounů s pevným křídlem, vrtulníků a střel s plochou dráhou letu. Vyvíjen byl od 1990 do 2003, aby nahradil zastarávající systémy Hawk u Japonských ozbrojených sil. Ve výzbroji Japonska je od 2005 a vyrábí se v pomalém tempu setrvale. V modelu vícevrstvé protivzdušné ochrany Japonska představuje střední stupeň obrany středního dosahu mezi dlouhým Tan-SAM a krátkým Patriot americké výroby.

Type 03 Chu-SAM dokáže sledovat 100 cílů současně a zaměřovat 12 z nich. Radar navádí střely k předvídanému průsečíku s trajektorií cizí hrozby, přičemž v koncové fázi letu přebírá řízení vlastní aktivní radarový navaděč v hlavici rakety. Cíl je ničen výbuchem hlavice. Pozemní součást navádění tvoří pasivní radar s elektronickým snímkováním (PESA).

Rakety dosahují rychlosti Mach 2,5, což je dobré tak akorát na pronásledování letadel. Maximální dosah je 50 km a maximální výška cíle 10 km. Od 2015 existuje proto vylepšená verze Chu-SAM Kai s vyššími výkony proti nadzvukovým cílům a s vyšším dosahem. Bude montována na lodě.

Rakety Chu-SAM jsou jednostupňové s pohonem na tuhé palivo, pracují s vektorováním tahu a jsou odpalovány ve svislé poloze.

Jedna baterie sestává z velitelského stanoviště, radaru, odpalovačů, nabíjecího jeřábu a generátoru energie, každý na vlastním vozidle. Odpalovač nese šest střel. Nosným vozidlem je osmikolový terénní nepancéřovaný náklaďák Mitsubishi, který představuje zásadní zlepšení pozemní mobility oproti dřívějšímu Hawk.

Type 03 Chu-SAM se nachází pouze ve výzbroji Japonska a není určen pro export.

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/japan/chu-sam.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Type_03_Ch%C5%AB-SAM

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada