Toufan íránská SeaCobra

Attack helicopter
Domácky předělaná íránská varianta U.S. AH-1J

Před islámskou revolucí před rokem 1979 Írán obdržel aktivní vojenskou pomoc od USA, takže dostal tehdy nejmodernější arzenál, jako třeba letouny F-14 nebo právě vrtulníky AH-1J SeaCobra. Íráncům se bitevní vrtulníky velmi zalíbily coby nejmodernější podoba kavalerie. Navíc s nimi byli jediní ve svém muslimském regionu. 

Amerických AH-1J se později chopila Iran Aviation Industries Organization, vrtulníky nastudovala zevnitř a po pochopení jejich principů rozpoznala příležitosti, v čem by mohla vrtulníky ještě posílit. Vrtulníky se pak blýskly v Irácko-Íránské Válce, kde se slavně prosadily jako ničitel pancířů a způsobily iráckým tankovým formacím těžké ztráty. Po opakovaných upgradech vzešla dnešní podoba domácího, tedy íránského bojového vrtulníku Tufan, anglicky psáno pofrancouzsku jako Toufan. První Tufan byl představen 1998, konečná podoba  Toufan II pochází z 2013.

Íránská Sea Cobra má mít přenavržen tandemový kokpit, ve smyslu přemístění ovládacích prvků v kokpitu a doplnění dalších. Má celou novou sadu avioniky (ovládání letových schopností vrtulníku) a nový lepší FLIR (kupředu hledící tepelnou kameru pro řízení letu za tmy). Vrtulníku byl doinstalován varovný senzor radaru pro varování proti radarově naváděným raketám. GPS modul byl přidán, aby zdokonalil navigaci vrtulníku.

Co vrtulníku naopak zůstalo od Sea Cobry byla hlavní zbraň 20 mm trojhlavňový Gatling kanón M197 montovaný v bradě vrtulníku (pod čumákem). Zůstala mu i pahýlová pseudokřídla, která se u Sea Cobry nijak nepodílí na dynamickém vztlaku a jsou tu pouze pro montáž zbraní. Výzbrojí jsou dále raketnice neřízených i naváděných raket a dokonce také protivzdušné rakety na ochranu před letouny, střely Misagh-2, jakési íránské kopie čínských kopií US AIM-9 Sidewinderů na krátký dosah.

A tak íránský Tufan zůstává nadále ve výzbroji coby jeden z učebnicových příkladů zpětného inženýrství na světě. Toufan II má mít ještě lepší novější íránskou výzbroj. A ačkoli na Írán, kdokoli může, uvaluje různé sankce, vrtulníky Toufan hrdě hledí do budoucnosti jako živé symboly středovýchodní kreativity.

Zdroje

https://military-wiki.com/iaio-toufan-irans-attack-helicopter-based-on-the-us-ah-1j-seacobra/touf

https://www.timesaerospace.aero/features/irans-helicopter-options

https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.php?aircraft_id=864

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ve vědě nejsou žádné záhady, jen věci které neznáme.
z dokumentu o nanotechnologiích