APS- Trophy

Trophy
Hard-kill countermeasure
Izraelský systém aktivního protiopatření

Tento izraelský hard-kill prvek aktivní ochrany byl navržen izraelským Rafael Advanced Defense Systems 2007 až 2010.

Je připraven ničit přilétající hrozby PTŘS, raket a střel vlnou přesně zacílených projektilů vlastních. Je cílen navýšit ochranu lehkých i těžkých obrněných vozidel. Izrael ho v současnosti využívá u tanků Merkava a transportérů Namer, byl testován na tancích Abrams, vozidlech Stryker a Bradley.

Trophy nejen, že zvyšuje ochranu proti protitankovým hrozbám, také zvyšuje schopnost vozidla identifikovat polohu nepřítele, přitom nesnižuje schopnost přežití a manévrování.

Sestává ze střeleckého radaru Elta se čtyřmi plochými panelovými anténami na vozidle a jimi zajišťuje 360° přehled. Když je jimi letící projektil detekován a klasifikován, počítač okamžitě vyhodnotí vektor přiblížení. Systém poté odpovídá dvěma rotačními odpalovači po stranách vozidla, které v daném úhlu vystřelují množství projektilů tvarovaných explozí, které letí v úzce uspořádané matici proti hlavici protitankové zbraně. Ačkoli funguje vlastně jako brokovnice, systém je cílen velmi přesně až bodově, aby ohrozil co nejméně vlastních vojáků stojících okolo vozidla. Trophy je modulární a je napojen na systém soft-kill protiopatření, C4I systém velení a vzdáleně operované zbraňové stanice vozidla.

Systém pracuje proti ATGM, HEAT projektilům, RPG i střelám z protipancéřových pušek. Může zaměstnávat více hrozeb najednou přilétajících z více směrů. Novější verze mají automatický nabíjecí mechanismus. Vyvíjena je i budoucí verze proti kinetickým průbojníkům. RPG jsou jím rozloženy na zcela bezpečnou vzdálenost od vozidla, síla projektilů tvarovaných explozí je významně snížena natolik, že pancíř vozidla neprorazí.

Trophy radar přispívá vyhledáváním hrozeb, jejich klasifikací a lokací do palubního počítače, takže slouží zároveň jako systém detekce nepřátelské palby.

Pracuje se na lehčích variantách, které budou mít hmotnost redukovánu až o 40%. Dále se pracuje na novém systému využívajícím spolupráce Trophy a Iron Fist. 2017 proběhlo úspěšné testování na kanadských vozidlech LAV. Jelikož Izrael je neustále v zóně bojů, jeho Trophy má od 2010 mnohé ostré výsledky v podobě zneškodnění mnoha různých druhů střel ruského původu.

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
https://www.leonardodrs.com/products-and-services/trophy-active-protection-system-aps/

https://breakingdefense.com/2018/03/trophy-aps-the-best-defense-is-shooting-back/

https://en.wikipedia.org/wiki/Trophy_(countermeasure)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Práce se sama neudělá.
české přísloví