Toros (TÜBİTAK, SAGE)

Topçu Roket Sistemi
Multiple rocket launcher
Turecký dělostřelecký raketomet  středního dosahu 

Mezi lety 1996-2000 ho vyvinul turecký institut TÜBİTAK Defense Industries Research and Development Institute. No  vyvinul,  ono šlo vlastně o kompletní technickou kopii jugoslávského raketometu M-87 Orkán  vyvinutého v 80. letech Vojenským  technickým institutem v Bělehradě. Byly zde provedeny pouze mírné modifikace, jako jiný vzhled odpalovacích šachet a jiné palivo raket. O činu zpětného inženýrství bylo rozhodnuto, když USA nechtěla Turecku poskytnout svoji technologii staršího raketometu M270 MLRS. Jde o první turecký dělostřelecký raketomet, jehož popisy Turecko nikde nezveřejňuje,  nikde nebyl vystavován  na veletrzích a nejspíš se usiluje o jeho zapomnění. Pro moderní turecké raketomety dneška  jsou snad jedině cenné zkušenosti techniků  při vývoji systému Toros získané. 

Rakety systému Toros vystupují ve dvou rážích  230 a 260 mm. Jeden  mobilní odpalovač TOROS-230 tak veze 6 raket a TOROS-260 4 rakety.

Druhy raket používají tuhé palivo HTPB/AP a za letu jsou stabilizovány čtyřmi výklopnými křidélky. Nepřesnost raket se pohybuje mezi 1 až 2 % maximálního doletu. Rakety mohou nést tři typy hlavic a sice trhavou na ničení bunkrů a opevnění, kazetovou třemi tisíci ocelových kuliček proti živé síle a hlavici elektronického boje (rušičku). 

Odpalovač sám se stará o řízení palby, orientaci a polohování šachet a znovunabíjení. Celý děj přenabití trvá 12 minut a lze jej provádět zcela bez asistence posádky, která je tříčlenná a sedí v pancéřované kabině. 

Rakety mají průměr 230 a 260 mm, jsou dlouhé 4,1 a 4,8 m, těžké 326 a 485 kg, s dosahem 100 a 160 km. Skladovací životnost pevného paliva je 10 let. 

Několik kusů systému je v současnosti využíváno armádou Turecka od roku 2000 a Toros  se sériově nikdy nevyráběl. 

Zdroje

The Rocket Artillery Reference Book. Ove Dullum. 2010.

https://www.sage.tubitak.gov.tr/en/urunler/toros-230260

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada