Tornado 9A52-4

Ruský dělostřelecký raketomet

Tornado je nejnovějším dělostřeleckým raketometem ruské provenience. Tornado systém byl odhalen 2007. Byl navržen jako lehčí alternativa k obřímu BM-30 Smerch z 80. let. Má vyšší taktickou i strategickou mobilitu než Smerch, jejíž dosažení stálo mírné snížení palebné síly. Má nahradit staré ruské MLRS systémy Grad, Uragan a Smerch. Systém je nabízen pro export, zatím jediným uživatelem jsou ozbrojené síly Ruska.

Zbraňový systém je postaven na osmikolovém náklaďáku KamAZ-63501. Jeden odpalovač nese v kontejneru šest 300 mm raket, které mohou nést bojové hlavice tříštivotrhavé, termobarické, kazetové, protitankové miny. Kazetové náplně jsou určeny proti tankům a nesou submunici s vlastním naváděním. Jedna raketa váží 800 kg a má maximální dolet 90 km. Oproti systému Smerch má prý výrazně vylepšenu přesnost zásahu. Pokud jsou rakety vypáleny v salvě, pokryjí výbuchem oblast 32 hektarů. Vypálení jedné salvy trvá 20 vteřin, nabití k druhé salvě potom 8 minut. Rakety jsou odpalovány ve svislé poloze a jsou naváděny pomocí GPS (GLONASS) a inerciálně. Naváděcí data jsou vyměňována za letu radio-linkem s řídícím vozidlem.

Tornado-S využívá raket se zdokonalenou submunicí, jež mu dovolují kratší čas do vypálení první salvy pod tři minuty a zároveň vyšší dosah raket 120 km.

Rusko mělo v roce 2011 zatím v inventáři 30 baterií systému Tornado-G. 2019 zadalo výrobu dalších 20 baterií Tornado-S. Systém byl 2015 viděn v nasazení na Ukrajině. Existuje více různých typů odpalovačů, některé na šestikolových vozidlech.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/9A52-4_Tornado

https://nationalinterest.org/blog/buzz/why-russias-most-deadly-rocker-launcher-could-soon-be-threat-us-troops-25212

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví