Tiger HAD (Airbus)

Helicoptero de Apoyo y Destrucción (španělsky)
"Support and Destruction Helicopter" (in Spanish)
Pokroky a budoucí potenciál vrtulníků Tigre / Tigre.

Tiger / Tigre lehký bojový vrtulník využívaný hlavně armádami Francie a Německa, se 2020 dočkal zatím svého nejmocnějšího upgradu na španělskou variantu HAD.

Je to sice stále Tiger, ale více uzpůsoben provozu v horkých podmínkách, má vyzdvižen výkon motorů i zbraňových a komunikačních subsystémů.

Letové výkony jsou o 14% vyšší díky novým motorům MTR390 s max výkonem 1,322 kW. Jimi byla zvýšena maximální vzletová hmotnost na 6,6 tuny a to mohlo mít za následek použití těžší balistické ochrany a agilnějšího nového vybavení, jako třeba fungl novou satelitní anténu. Pro požadavky španělské armády vrtulníky HAD jsou vyzbrojeny protitankovými řízenými střelami Hellfire II, Spike ER a PARS 2 LR. Pro protivzdušný boj jsou uzpůsobeny používat řízené střely Mistral. Jako takový bude vrtulník nasazován do útočných, doprovodných a palebně podpůrných operací, do ozbrojeného průzkumu, ale také do protivzdušných střetů. Francouzská armáda se rovněž rozhodla upgradovat svoje Tigre HAP na variantu HAD. A připravuje svoji výhradně protitankovou variantu HAC. Španělsko zatím objednalo 24 kusů HAD.

Hlavní uživatelské země, tedy Austrálie, Německo, Francie a Španělsko už mají definován i budoucí upgrade Tiger Mk3, který má proběhnout 2023 a má vrtulníky uzpůsobit nést nové, všem operátorům společné protitankové střely a přinést další upgrade komunikační techniky a avioniky.

Austrálie se dokonce rozhodla Tigry do 2026 zcela nahradit "jinými posádkovými vrtulníky ze zámoří". Necháme se tedy překvapit, co jim budoucnost přinese.

K základnímu vrtulníku Eurocopter (dnes Airbus) Tiger připomenu, že jde o lehčí bitevní vrtulník sázející při obraně na mrštnost spíš než balistickou ochranu. Tiger má čtyři listy rotoru, je dvoumotorový, s kokpitem dvou pilotů za (nad) sebou, tedy je v klasické konfiguraci útočného vrtulníku dneška. Do čtyřech armád uživatelů vstoupil 2003 a od té doby všude prodělal několik následných aktualizací pro posílení jeho protitankové role. Jako takový byl úspěšně nasazen v boji v Afgánistánu, Libyi a v Mali.

Zdroje

https://www.airbus.com/helicopters/military-helicopters/specialised/tiger.html

https://militaryleak.com/2020/01/27/spanish-army-receives-final-airbus-tiger-had-attack-helicopter/

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_Tiger#Tiger_HAD

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck