Tarlan

Surface-to-surface rocket system
Dělostřelecký raketomet Kazachstánu

Roku 2018 Kazachstán odhalil svůj dělostřelecký raketový systém Tarlan. Ten je určen pro ničení bodových i plošných cílů, typicky kasárny, letiště a raketové základny nepřítele na vzdálenost 300 km.

Tarlan je východním dělostřeleckým raketometem nového věku. Je zcela moderní, řízen digitálně, rakety jsou naváděny jak ze satelitu, tak inerciálně. Ve vývoji je ještě třetí způsob navedení. Mobilní raketomet, vezený na voze Kamaz 63502 je víceúčelový, je schopen odpalovat více typů raket různé ráže a různého způsobu navedení. Rakety pro odpal další salvy jsou znovunabíjeny tak, že se jeřábem vymění celý kvádrový kontejner s požadovaným druhem raket.

Komplet raketometu (vůz i zbraň) obsahuje digitální komunikační zařízení, taktické počítače jako meteorologický a mapový subsystém. Ty všechny spolupracují, aby urychlily řízení palby i přesnost zásahu cíle. Pro činnost zbraně je zapotřebí třech vojáků, kteří jsou vezeni v kabině. Automatizace je stoprocentní, takže kvůli palbě posádka vůbec neopouští kabinu.

Čas na přípravu od jízdní do palebné pozice trvá Tarlanu 4 minuty, čas na znovunabití všech raket je 10 minut. Nejkratší reakční čas do vypálení první rakety při neplánované aktivaci je snad 40 vteřin. Přesnost zásahu ve vzdálenosti maximálního dostřelu po řádné přípravě je 0,5 %.

Zatím je Tarlan používán pro odpaly dvou typů raket s rážemi 306 a 370 mm s dosahy 150 a 300 km.

Tarlan je konkurenceschopný digitální raketový systém, což je pro země za Kaspickým mořem zásadním úspěchem.

Zdroj

https://en.missilery.info/missile/tarlan

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Vítězství má tisíc otců, porážka je vždy sirotkem.
americké přísloví