TOS-2 Tosochka

Heavy thermobaric rocket launcher
Ruský vylepšený dělostřelecký plamenomet

TOS-2 je podstatně zdokonaleným kusem termobarického dělostřelectva na západě běžně označovaný coby plamenomet neboli fuel-air explosive. Je třetím následníkem v řadě Buratino, Soltsepek a Tosočka.

Nevím co s ním Rusové mají v úmyslu, protože na Ukrajině ho neužívají, nevím jestli ho chtějí považovat za exportní, ale prostě je to umělecké dílo na poli ohnivé destrukce. Buratino bylo dílo ryze ruské, natolik zvláštní, že ho používali spíše jen v televizních šotech než na bojišti. Ohnivá šou je skutečně dokonalá. Tento třetí následník je navíc sestaven z nejnovější ruské technologie tankových podvozků a velení dělostřelectva a opět, je to natolik výjimečné, že se ho rusáci až bojí používat v opravdovém boji.

TOS-2 používá nejnovější verzi náklaďáku Ural jako pojezdový základ. Snad prý ale byly viděny i kusy na podvozku Armata Universal platform. 

Samotná zbraň je posílena v každém ohledu. Nese více raket, dokáže je nabíjet sám pomocí vlastního jeřábu, rakety mají delší dosah i přesnost a snad i účinnější termobarickou náplň.

Ovládání zbraně je také z nového století. Všechny děje kolem míření, polohování i záměna vystříleného kontejneru za nový jsou řízeny počítačově a spjaty přímo se systémem řízení palby. Jeřáb nabírá nový kontejner s raketami třeba i ze země, není tu nutnost specializovaného muničního vozidla, jako u předchůdců. Dokonce spolu s posádkou dovede nabíjet pouze jednotlivé rakety, což mu dává další svobodu pohybu po bojišti.

Pojezdová část je moderní a schopná na první pohled. Kolový náklaďák Ural dojede dále a rychleji než pásový Buratino a Soltsepek. Pohonem je vznětový motor YaMZ-652 o výkonu 440 koňů. Vozidlo má mírně pancéřovanou kabinu pro pět nutných členů posádky a obsluhy plamenometu. K tomu je v každém voze elektronika, navigační systém a přehled zprostředkovaný digitálním bojištěm zobrazující a ovládající se pomocí velkých displejů. Systém se má nejvíce na pozoru před přesným dělostřelectvem nepřítele, které musí detekovat jako ostříž, neboť právě vůči němu je nejvíce zranitelný. Palebná operace je řízena elektronicky a posádka vylézá ven teprve při nutnosti znovunabíjení.

Na poli plamenné zkázy je to opravdu jedinečné a umělecké dílo. Každopádně s ním Rusové chtějí ohromit prvním pohledem, ale myslím, že nejsou tak svobodomyslní, aby jej nabízeli na prodej exportním partnerům. Na to je to pro ně moc jedinečné. Snad prý v 2020 nabízeli systém prodat Indii, s tvrzením, že jde o ideální zbraň na čištění horských průsmyků Kašmíru v doutnajícím konfliktu s Pakistánem.

Jinak nezbývá dodat, že je to dělostřelecká zbraň cele určena pro ničení měst a davů živé síly pomocí termobarických náplní. Rakety puknou ve vzduchu těsně před cílovou pozicí a rozpráší do vzduchu hořlavinu. Tato mlha je poté opožděným dílčím výbuchem zažehnuta, přičemž následuje rychlé shoření celého mraku na obrovském objemu zasaženého místa. Pokud by rychlost hoření byla nadzvuková, skoro by se to dalo označit za velkoplošnou detonaci. Kromě ohnivé smrště to vypálí veškerý kyslík v zasažené lokaci, takže kdo neshořel, se ještě dusí stejným principem, jako byly první tlakové bomby nacistů.

Rakety jsou stejné jako u předchůdců, 220 mm rakety s termobarickým účinkem. Raketa je dlouhá 3,7 m při hmotnosti 217 kg. Dostřel ani přesnost raket však nejsou slavné, pouhých 6-10 km, a je zde povinný minimální dostřel 400 m. Bojová hlavice váží 45 kg. Vozidlo je připravené pálit do 90 vteřin od zastavení jízdy. Jednotlivé rakety údajně mohou dovážet za odpalovačem v případě nouze i obyčejná auta.

Škoda jen, že rakety nejsou naváděné a tak celá zbraň má smysl pouze v daleké řadě odpalovačů za sebou, kdy všechny pálí někam do velké cílové plochy a ta je celá zasažena ohnivou smrští. Nejradši bychom viděli zbraň tuto v přímém přenosu otestovánu na Moskvě samotné, což se asi hned tak nestane.

Zdroje

https://www.youtube.com/watch?v=RQ9Cox8GD44&ab_channel=MilitaryTV

https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/tos-2.htm

https://www.armyrecognition.com/ukraine_-_russia_conflict_war_2022/analysis_discover_combat_capabilities_of_russian_tos-2_thermobaric_rocket_launcher_used_in_ukraine.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion