THAAD
THAAD
Terminal High Altitude Area Defense
Americký protiraketový systém dlouhého dosahu
THAAD je největší věcí na poli americké protibalistické ochrany, proti jejímuž rozmisťování v Jižní Korei protestuje jak Čína, tak Rusko. THAAD je zásadní v tom, že ničí balistické rakety ve výšce nad 200 km, tedy ve vesmíru a to přesným bodovým zásahem hlavice čistě kinetickou silou, tedy nikoli plošným účinkem - výbuchem. Jeho rozlišovací schopnost vidět a sestřelovat mezikontinentální balistické rakety jsou přitom nejlepší vůbec. Rusku a Číně se nelíbí, že Američané v Jižní Korei pomocí THAADu mohou sledovat průběh vývoje jejich nových balistických raket.
THAAD je protiraketový komplet dlouhého dosahu. Jak název Terminal High Altitude Area Defense naznačuje, je schopen ničit mezikontinentální rakety sestupující po balistické křivce v jejich terminální fázi letu a to ještě v kosmu. Výškový dosah THAAD antiraket je 150 kilometrů, což je o 50 kilometrů výše nad hranicí vesmíru. Systém vyvíjela korporace Lockheed Martin před 2008. První baterie THAADu byla aktivována 2008 a od 2009 jsou další exempláře s kompletní dokumentací dodávány americké armádě.
Antirakety THAAD mají dosah 200 km, výškový 150 km. Byl vyvinut především jako zásadní prvek v americké národní obraně proti ruským raketám SCUD s doletem 2000 km. Obecně je tedy řazen k protiraketovým systémům krátkého a středního dosahu s omezenou působností na rakety dlouhého dosahu. Jako prvek tvoří střední vrstvu americké protiraketové obrany konkrétně mezi Aegis (dlouhý) a Patriot PAC-3 (krátký). Jelikož nad atmosférou země by použití výbušiny postrádalo smyslu, antiraketa ničí raketu přesným zásahem. Zásah čistě kinetickou energií antirakety zároveň minimalizuje riziko výbuchu přilétající cizí rakety. Navádění je tedy bodově přesné. Dochází k němu pomocí radaru AN/TPY-2 výrobce Raytheon, pracujícího jako AESA radar v pásmu X. Radar dokáže zjišťovat a automaticky sledovat cizí balistické rakety krátce po jejich odpálení. Dle tvrzení výrobce dokáže sledovat let baseballového míčku na 1000 mil.
THAAD jako systém byl vyvíjen od války v Zálivu v 1991 jako náhrada protiletadlového raketového kompletu Patriot. Kontrakt na vývoj patří Lockheed Martin se spoluúčastí dalších společností Raytheon a Northrop Grumman.
Jedna baterie kompletu THAAD je tvořena třemi hlavními komponentami: radarem Raytheon AN/TPY-2, řídícím a kontrolním systémem a šesti mobilními odpalovači nesoucí osm střel. Odpalovací zařízení je vezeno na těžkém náklaďáku Oshkosh M1120 LHS. Jedna baterie vyjde na 800 milionů dolarů.
Jedna střela systému THAAD sestává ze startovacího motoru, mezistupně, kinetické hlavice a aerodynamického krytu. Jednostupňový raketový motor Pratt & Whitney Rocketdyne pracuje na tuhé palivo a má vektorování tahu. Ten je v letu odpojen, přičemž antiraketu urychlí mezistupeň. Samotné kinetické těleso od BAe Systems nakonec manévruje pomocí systému DACS na tekuté palivo, kde je v konečné fázi letu naváděno infračerveně.
THAAD má i potenciál vylepšování do budoucna, na němž už se od 2015 pracuje, jako taktický prvek pro sestřelování zbraní nesoucí nukleární, chemické a elektromagnetické hlavice. Vylepšuje se především dosah v rámci THAAD-ER (extended-range). Ten má přidat schopnost proti hypersonickým kluzákům Číny a Ruska létajících v svrchní vrstvě atmosféry, jejichž éra nadchází a tedy i jejichž hrozba dospívá. Rakety tím budou rozšířeny v průměru na 53 cm a získají vyšší rychlost v druhém stupni letu. THAAD neustále spolupracuje s oběma systémy Aegis a Patriot v rámci trojvrstvé protiraketové ochrany.
Kromě americké armády jsou zahraničními uživateli systému ozbrojené síly Arabských emirátů, Jižní Korey a Saudské Arábie na spadnutí jsou budoucí operátoři Izrael a Turecko (2019).
Specifikace
Hmotnost rakety 900 kg; délka rakety 6,17 m; průměr 0,37 m; dosah 200 km, výškový dosah 150 km;
Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Terminal_High_Altitude_Area_Defense
https://www.army-technology.com/projects/thaad/
https://www.rocket.com/defense/missile-defense/thaad