T5 (Denel)

Self propelled howitzer
Jihoafrická samohybná houfnice

První prototyp na trucku montované houfnice Denel T5 vyjel 2002. Jde o mobilní variantu klasické tažené houfnice stejného jména s přízviskem Condor. Stejně jako její sestra houfnice T6 byly obě plněním zakázky pro indickou armádu. Denel T6 na podvozku tanku Arjun později vešla ve známost pod názvem Bhim. Houfnici T5 se o mobilitu stará osmikolový podvozek a diesel motor obojí značky Tatra. Ty jsou licenčně vyráběny v Indii.

Denel T5 je klasickou houfnicí dneška ráže 155 mm. Používá dvě varianty děla a to buď v délce 45 nebo 52 ráží. Je schopna střílet veškerou dnešní NATO municí a také v Denelu vyvinutým speciálním raketou asistovaným střelivem Denel V-LAP ERFBB, se kterým má maximální dostřel 55 km.

Jako špičkové houfnice dneška je i T5 schopna palby v módu MRSI, přičemž dokáže zasáhnout cíl naráz až šesti následně vypálenými výstřely.

T5 pálí netradičně s hlavní směřující dozadu od kabiny, aby zpětný ráz tolik neničil podvozek. Dokáže se však otáčet v plném úhlu a v nouzovém případě i pálit nad kabinou. Má také možnost palby na cíle na přímou viditelnost.

Denel T5 se dokáže rozestavit do palebného postavení od jízdy za necelých 60 vteřin. K tomu používá docela impozantní a neobyčejně tvarované hydraulické vzpěry. Nabíjení houfnice je poloautomatické, tedy asistované posádkou. Ve vozidle je vezena zásoba střel a prachových náplní na 22 výstřelů. Houfnice dokáže pálit rychlostí 8 ran za minutu, což je průměr mezi nejlepšími houfnicemi dneška. Střelba a nabíjení je prováděna čtyřčlennou posádkou. Kabina není pancéřována, ale balistická ochrana může být doplněna proti ručním zbraním do ráže 5,56 mm.

Specifikace

Diesel motor 355 hp; rychlost po silnici 85 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

http://www.denellandsystems.co.za/products/artillery

https://www.defenceweb.co.za/land/land-land/denel-launches-t5-52-self-propelled-artillery-system/

https://www.globalsecurity.org/military/world/rsa/t5-52.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

První kontakt bude tak nezvyklý, tak nečekaný, že nás něco takového ani vzdáleně nenapadne.
Nick Pope