T-15 (Armata)

T-15 Armata
Heavy infantry fighting vehicle
Ruské těžké bojové vozidlo pěchoty

Poprvé bylo k vidění 2015 a jak název naznačuje, jde o podvozek tanku Armata (Armata universal platform). Postupně má nahrazovat vozidla BMP u ruských pozemních sil. Potřeba těžkého vozidla pěchoty vznikla při ruské invazi do Grozného (Čečenská válka), kdy Čečenci ručně odpalovanými protitankovými zbraněmi ničili najednou celé čety pěchoty v jejich vozidlech.

T-15 je tedy tělem tanku T-14 Armata, avšak s motorem vepředu a prostorem pro devítičlenný výsadek vzadu. Z tanku T-14 je převzata také většina vnitřního vybavení, jako soustava kamer a senzorů. Hmotnost celého vozidla je tak 48 tun, což je stejně jako váží tank Armata s věží.

Vozidlo používá bezosádkovou zbraňovou věž Bumerang-BM (Epocha), která je vzdáleně ovládána z vnitřku vozidla a je vyzbrojena kanónem ráže 30 mm, spřaženým kulometem 7,62 mm a k tomu nese dvě protitankové řízené střely Kornet-EM. Ve vývoji je i těžší varianta se zbraňovou věží Baikal s 57 mm námořním dělem a protitankovými střelami Ataka.

Pohonem je jako u tanku Armata olbřímý vícepalivový diesel motor s 1500 koňmi a hydromechanickou automatickou převodovkou.

O ochranu posádky se stará reaktivní pancíř Malachit a systém aktivní ochrany Afganit. Ten kombinuje zadýmení prostoru kolem vozidla, čímž ho halí do vizuálně i tepelně neprůhledné mlhy, s aktivním hard-kill systémem protiopatření, vystřelujícím automaticky proti detekovaným přilétajícím raketám. Rusové se chlubí i nepřekonanou úrovní balistické ochrany, ovšem velkohubost rusáků je nejen v těchto případech slovutná. Hovoří se o celoocelovém pancíři a keramickém kompozitu s klecovým pancířem na zádi věže. Vozidlo je také kryto nátěrem snižujícím tepelnou stopu. Je zde podlaha posílená plátem pancíře ku ochraně proti minám a elektronická rušička rádiem odpalovaných min. Ve vozidle je přítomen blíže nespecifikovaný systém NBC protekce.

S T-15 operuje pouze armáda Ruska. Ať tak či onak, T-15 IFV působí impozantně na první pohled a může být právem označováno za HIFV.

Specifikace

Představeno 2015; hmotnost 48 tun; posádka 3 (obsluha) + 9 (výsadek); 30 mm kanón, spřažený kulomet 7,62 mm; motor diesel 1500 hp, max. rychlost 70 km/h (po silnici), dojezd 550 km, výkon ku hmotnosti 31 hp/t.

Zdroj

T-15 BMP Armata AIFV. Army Recognition. Web. 2018.
<https://armyrecognition.com/russia_russian_army_light_armoured_vehicle_uk/t-15_bmp_armata_aifv_armoured_infantry_fighting_vehicle_video.html>

T-15 Armata. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/T-15_Armata>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel