Kinzhal T-15 (Armata Platform Terminator 3)

Heavy infantry fighting vehicle
Ruské těžké pěchotní vozidlo budoucnosti, bude-li vůbec jaká

Poprvé bylo k vidění 2015 a jak název naznačuje, jde o podvozek tanku Armata (Armata universal platform). Rusko jím postupně chtělo nahrazovat vozidla BMP u ruských pozemních sil. Dle údajů z 2022 však rusáci vyrobili pouhých 20 ks těchto vozidel, a kdo ví, jak to s nimi teď celkově dopadne, takže T-15 se dost možná nikdy ve velkém vyrábět nebudou. Potřeba těžkého vozidla pěchoty vznikla při ruské invazi do Grozného (Čečenská válka), kdy Čečenci ručně odpalovanými protitankovými zbraněmi ničili najednou celé čety pěchoty v jejích vozidlech.

T-15 je tedy tělem tanku T-14 Armata, avšak s motorem vpředu a prostorem pro devítičlenný výsadek vzadu. Z tanku T-14 je převzata také většina vnitřního vybavení, jako soustava kamer a senzorů. Hmotnost celého vozidla je 48 tun, což je stejně, jako váží tank Armata s věží.

Vozidlo používá bezposádkovou zbraňovou věž Bumerang-BM (Epocha), která je vzdáleně ovládána z vnitřku vozidla a je vyzbrojena kanónem ráže 30 mm, spřaženým kulometem 7,62 mm a k tomu nese dvě protitankové řízené střely Kornet-EM. Kanón 2A42 má maximální dostřel 4 km. V zásobníku má jednu třetinu průbojných a dvě třetiny výbušných střel. Kornet s těmito senzory by měl dokázat zničit tank na vzdálenost 10 km. Ve vývoji je i těžší varianta se zbraňovou věží Baikal s 57 mm námořním dělem a protitankovými střelami Ataka.

Pohonem je jako u tanku Armata olbří vícepalivový diesel motor s 1500 koňmi a s hydromechanickou automatickou převodovkou.

O ochranu posádky se stará reaktivní pancíř Malachit a systém aktivní ochrany Afganit. Ten kombinuje zadýmení prostoru kolem vozidla, čímž ho halí do vizuálně i tepelně neprůhledné mlhy, s aktivním hard-kill systémem protiopatření vystřelujícím automaticky proti detekovaným přilétajícím raketám. Rusové se chlubí i nepřekonanou úrovní balistické ochrany, ovšem velkohubost rusáků v tomto případě, odhaduji, bude přidávat k síle pancíře nějakých 40 až 80%. Hovoří se o vrstvách ocelového, kompozitového a keramického pancíře s klecovým pancířem na zádi věže. Vozidlo je kryto nátěrem snižujícím tepelnou stopu. Je zde podlaha posílená plátem pancíře ku ochraně proti minám a elektronická rušička rádiem odpalovaných min. Ve vozidle je přítomen blíže nespecifikovaný systém CBRN ochrany.

S T-15 má operovat pouze armáda Ruska, ovšem těch svých 20 kousků si nechává jako to nejlepší nakonec, takže je asi nakonec nepoužije jinde, než na přehlídkách. Ať tak či onak, T-15 IFV působí impozantně na první pohled a může být právem označováno za HeavyIFV.

Specifikace

Představeno 2015; hmotnost 48 tun; posádka 3 (obsluha) + 9 (výsadek); 30 mm kanón, spřažený kulomet 7,62 mm; motor diesel 1500 hp, max. rychlost 70 km/h (po silnici), dojezd 550 km, specifický výkon 31 hp/t;

Zdroj

T-15 BMP Armata AIFV. Army Recognition. Web. 2018. <https://armyrecognition.com/russia_russian_army_light_armoured_vehicle_uk/t-15_bmp_armata_aifv_armoured_infantry_fighting_vehicle_video.html>

T-15 Armata. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018. <https://en.wikipedia.org/wiki/T-15_Armata>

https://en.wikipedia.org/wiki/T-14_Armata

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Když dokážeš z přistání odejít po svých, bylo to dobré přistání. Když dokážeš letadlo použít ještě druhý den, bylo to vynikající přistání.
Chuck Yeager