Šumadija MLRS

Self-propelled multiple rocket launcher
Srbský samohybný dělostřelecký raketomet

Srbský raketomet Šumadija vyvinul Vojenský institut v Bělehradě před 2017. Má poskytnout přesnou palbu na bodové cíle.

Zbraňový systém spočívá v kontejneru čtyř 400 mm raket nebo dvanácti 262 mm raket. 400 mm střely (Shumadia a Jerina 1) mají dolet 285 km, kruhovou odchylku v přesnosti 150 m při inerciálním navádění nebo lépe 50 m při inerciálním + GPS navádění. Raketa váží 1550 kg a z toho 200 kg připadá na tříštivotrhavou bojovou hlavici. Pracuje se i na termobarických hlavicích. Rakety letí na tuhé palivo.

Neřízené 262 mm rakety Jerina 2 mají dosah 75 km a jsou pokračováním raket Orkan.

Jak je na první pohled patrno, pojezdová část vykazuje vysokou podobnost součástí s houfnicí Nora B-52 a Aleksandar. Je jí truckový podvozek Kamaz 8x8, který disponuje vysokou průchodivostí terénem, má dojezdové vložky a centrální dohušťování pneumatik. Jeho maximální silniční rychlost činí 100 km/h a dojezd 600 km. Kabina poskytuje osádce základní ochranu před střepinami dělostřelectva. Posádku tvoří velitel, řidič a operátor. Rakety jsou odpalovány pod úhlem 30 až 48°. Odpalování podléhá digitálnímu velícímu systému a systému řízení palby tak, že je možno baterie Šumadia zahrnout do širších bojových scénářů.

Jedna baterie Šumadija typicky sestává z 3 až 6 odpalovačů, nebo operuje v celém regimentu s 9 až 18 odpalovači. Šumadija využívá digitálního battle-management systému C412 a UAV prostředků pro navigaci palby.

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/shumadia-multiple-launch-rocket-system/

https://en.wikipedia.org/wiki/%C5%A0umadija_(multiple_rocket_launcher)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Konflikt je základním rysem života. To, co není živé, konflikty neprochází.
Zdeněk Pinc