StrykerX

Infantry fighting vehicle / Electric hybrid technology demonstrator
Demonstrátor americké budoucnosti pěchotních vozidel

Americké (U.S.) Strykery jsou neuvěřitelně slavné pěchotní transportéry, ovšem slavné jsou již drahnou řádku let. A jelikož z dílny Ameriky vyjel prototyp nového tanku AbramsX, současně s ním byl v 2022 představen také předváděcí vůz nového bojového pěchotního vozidla StrykerX. Pochlubila se s ním matka všech Strykerů - General Dynamics Land Systems (GDELS).

GDELS vypovídá, že je pro něj samozřejmostí, aby každý nástupce do jeho repertoáru byl vždy o dost lepší než jeho předchůdce. Zásadní změnou vozidel je diesel-elektrický hybridní pohon. To je po 2020 vlastně taková tendenční celosvětová vlna. Strykery byly dosud známé svou lehkostí a rychlostí, což má zůstat zachováno rovněž jeho následníkům. Dalšími vlastnostmi, ve kterých má StrykerX zaznamenat citelné zlepšení je schopnost přežití (hlavně posádky) a rovněž větší palebná síla.

Hybridní pohon má umožňovat úkony, které byly definovány jako nezbytné pro fungování v 21. století, jako je snížená spotřeba, tišší mód operace (snižování zvukové stopy), ale především úplně bezhlučný mód po jistou omezenou dobu při provozu zcela na baterie.

Podle prvního pohledu se to nezdá, je to Stryker na první pohled, ale nemá jít o evoluci Strykeru nýbrž úplně nový návrh tohoto osmikolového vozidla. Trochu přeskupeni byli členové posádky ve vozidle, aby mohli lépe kooperovat a skrz digitální řízení má velitel možnost v případě nouze řídit vůz. 

Obslužná posádka má dva střešní nouzové poklopy. Prostor pro výsadek má více místa a zvýšen byl komfort jízdy. Všichni členové posádky včetně výsadku těží z možnosti být chráněni aktivním ochranným systémem a jakousi novou elektronickou architekturou kyberbezpečnosti (dosud nespecifikováno).

Střecha vozidla má napevno nést průzkumný dron Switchblade 300, který má pro zisk situačního povědomí fungovat lépe, než dosavadní senzorový stožár v průzkumné variantě Strykeru. Dron má být operován jedním členem posádky, podobně jako u německého vozidla Panter a stejně tak může sloužit jako vyčkávací munice (sebevražedný dron). Tento dron budou standardně mít i nové Abramsy. Alternativou má být čistě průzkumný dopředný dron Shrike 2, vyhledávající cíle pro raketové zbraně Strykerů.

Projekované manned-unmanned týmy Strykerů nabývají konkrétnějších podob spolu z bezposádkovými roboty TRX Breacher, s nímž snad bude každý Stryker interoperovat. Tento robot má být zásobárna a odpalovací platforma dronů, zároveň mula pro pět tun jakéhokoli nákladu. V čistě dronové variantě vyčkávací munice by měl robot vézt hned 48 dronů Switchblade!

Samotný StrykerX má disponovat virtuálně neomezeným systémem přehledu na všechny strany kolem vozu, získán kamerovým systémem a zprostředkován pomocí přilbových displejů všech členů posádky tak, že každý z vozidla uvidí takový obraz, jako by vůz byl průhledný. Zřejmě půjde o již existující izraelský nápad Iron Vision, možná americké řešení na stejném principu, ale zatím oficiálně neupřesněno.

Výstavní kus byl vyzbrojen elektronicky operovanou zbraňovou stanicí Kongsberg s 12,7 mm kulometem a jednou protitankovou střelou Javelin. Bude ale následovat více variant výzbrojí se lišících, takže v jejich arzenálu budou laserové zbraně, protitankové řízené střely, protivzdušné rakety Stinger a 30 mm kanóny. Mají časem přibývat raketové varianty vozidel, kdy protivzdušné a protitankové střely jsou kombinovány na jednom odpalovači. To zřejmě bude americkým trhákem budoucích bojišť.

Zaryté mlčení výrobce panuje zatím kolem datové a komunikační počítačové platformy vozidel, které mají být zásadním technologickým průlomem posouvajícím Strykery do budoucnosti. Výrobce to chytře nazval otevřenou architekturou, jejíž konkrétní způsoby využití budou přibývat až časem.

StrykerX má mít novou generaci vysoce energeticky hustých baterií s novou úrovní okamžitého příkonu servírovaného okamžitě připojeným zařízením. Tohle prý má být klíčová věc budoucího amerického zbrojního vývoje. Patrně to bude sloužit zatím 5kilowattovému laseru pro sestřely nepřátelských dronů. V další budoucnosti poté přijdou 50 kW lasery programu M-SHORAD Increment 2, pro protivzdušnou obranu střední síly. Již více firem vyrábějících laserové zbraně budoucnosti počítá se Strykery jako s hlavními nosiči platformy. Strykery budou sestřelovat letecké prostředky velikosti stíhačky rychlostí světla, čímž nebudou nepříteli vydávat vplén svoji pozici.

Zdroje

https://nationalinterest.org/blog/buzz/army%E2%80%99s-strykerx-loaded-lasers-and-drones-205339

https://www.overtdefense.com/2022/10/12/ausa-2022-general-dynamics-land-systems-debut-new-technology-demonstrators/

https://www.armyrecognition.com/ausa_2022_news/at_ausa_2022_gdls_presents_strykerx_technolgy_demonstrator_of_future_wheeled_armored_vehicle.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest