Stryker Dragoon

M1296 Dragoon Armored personnel carrier
U.S. obrněný pěchotní transportér

Základní ICV

Stryker ICV je hlavní vozidlo U.S. armády vezoucí pěchotu s veškerým vybavením. Osmikolové dvacetitunové vozidlo dokáže na silnici dlouhodobě udržovat rychlost 100 km/h. Úlohou je poskytovat ochranu a krytí dvoumužné posádce a devítičlenné četě pěchoty. Moderní komunikace plně vyhovuje standardům digitálního bojiště. Každý vůz má k dispozici virtuální mapu bojiště a na ní polohu všech vozidel.

Univerzální zbraňový závěs může mít namontovánu kteroukoli věž s hlavní zbraní vozidla: .50 cal M2 Browning kulomet, a 40mm MK19 granátomet nebo 7.62×51mm NATO M240 kulomet. Ke každé variantě patří čtyři M6 kouřové granátomety.

M1296 Dragoon

M1296 Dragoon Armored personnel carrier je nově posílená verze základního Strykeru M1126 ICV. Vyznačuje se především 30 mm kanónem, ale její vylepšení jdou jiným směrem než u Strykeru DVH. Toto je přechodné řešení pro armádu Německa a Litvy před příchodem vozidel Boxer.

2015 bylo proto rozhodnutou vytvořit Dragoon co do vylepšení letality, nikoli odolnosti. Dragoon má neomužené zbraňové věže Konsberg s 30 mm kanónem Mk.44 Bushmaster II a nese oficiální U.S. označení ICVD - Infantry Carrier Vehicle - Dragoon. První kusy se stávaly operačními v 2017. Ten znamená razantní posílení palebné síly oproti dřívějším variantám s 12,7 mm kulometem M2 Browning.

Dragoon je určen do konvenčních konfliktů a může postřelovat lehce pancéřované cíle na vzdálenost 3 km. Má také schopnost airburst, tedy střílet pod vysokým úhlem náměru airburst střelivo, které exploduje blízko nízko letícího letadla. Střelec může díky duálnímu automatizovanému nabíjení rychle přepínat tento a standardní druh munice. Sekundární zbraní je spřažený 7,62 mm kulomet.

Balistickou ochranou se Dragoon řadí spíše k transportérům než IFV. zpředu odolá sice střelivu do ráže 14,5 mm AP, ovšem po stranách to činí pouze odolnost vůči ručním zbraním do ráže 7,62 mm. Lze však dodat dodatečné keramické pláty, které navýší 14,5 mm odolnost všestranně. Interiér je potažen kevlarovou slupkou sloužící jako protitříštivá vložka. Vozidlo je svérázně odolné vůči minám. Má standardní odolnost do ekvivalentu 6 kg TNT avšak v případě výbuchu se palivové nádrže odmrští od vozidla. Samozřejmostí je automatické hašení uvnitř a CBRN ochrana posádky. V městském prostředí může být dovybaven klecovým pancířem proti tandemovým hlavicím. Pro M1296 byla vyvinuta také speciální sada reaktivního pancéřování.

Dragoon je obsluhován minimálně dvoučlennou posádkou a veze četu 9-členného výsadku pěchoty. Tito vojáci opouštějí vozidlo zadními dveřmi po hydraulické vyloďovací rampě, v nouzovém případě také střešními poklopy.

Dragoon je komunikačním a výpočetním vybavením plně integrován do amerického systému digitálního bojiště. Přes jiné vybavení si zachovává mobilitu a jízdní výkony klasického M1126 Stryker. Má pouze širší kola a diesel motor Caterpillar 3126 o výkonu 350 hp s automatickou převodovkou Allison. Obojí může být vyměněno přímo v poli za hodinu. Náhon může být přepínán podle terénu na 8x4 nebo 8x8. Má centrální dohušťování pneumatik, dojezdové vložky a vyprošťovací naviják. Dragoon není obojživelný.

Co do strategické mobility je přepravovatelný letouny C-17 po třech a C-5 po čtyřech kusech.

Specifikace

Uveden 2017; hmotnost 18-25 tun, délka 7,65 m; posádka 2 + 9; podvozek kolový 8×8, dojezd 483 km; rychlost 100 km/h;

Zdroj

https://defence.pk/pdf/threads/m1296-dragoon-armored-personnel-carrier.607378/

http://www.military-today.com/apc/m1296_dragoon.htm

https://www.globalsecurity.org/military/systems/ground/m1296.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV