Stryker DVH (Double V-Hull)

M1126 Infantry Carrier Vehicle
U.S. obrněný pěchotní transportér

Stryker ICV je hlavní vozidlo U.S. armády vezoucí pěchotu s veškerým vybavením. Osmikolové dvacetitunové vozidlo dokáže na silnici dlouhodobě udržovat rychlost 100 km/h. Úlohou je poskytovat ochranu a krytí dvoumužné posádce a devítičlenné četě pěchoty. Moderní komunikace plně vyhovuje standardům digitálního bojiště. Každý vůz má k dispozici virtuální mapu bojiště a na ní polohu všech vozidel.

Univerzální zbraňový závěs může mít namontovánu kteroukoli věž s hlavní zbraní vozidla: .50 cal M2 Browning kulomet, a 40mm MK19 granátomet nebo 7.62×51mm NATO M240 kulomet. Ke každé variantě patří čtyři M6 kouřové granátomety.

DVH

Stryker DVH s dvojitou V podlahou je reakcí na potřeby války v Afgánistánu a na jeho improvizovaná nástražná zařízení. Jedná se o další rozšíření technologie MRAP, tady ovšem pro velké osmikolové vozidlo. Kromě rozvádění energie výbuchu směrem od posádky dvojitou podlahou tvaru V, Stryker DVH má posílené pancéřování, nový bytelnější podvozek a sedadla pohlcující energii nárazu jako ve vrtulnících.

DVH varianta se dále ještě liší trochu pozměněným rozložením korby, výkonnějším generátorem pro vnitřní subsystémy, jiným brzdným systémem, širšími koly a silnějším motorem 450 hp k zachování stejných jízdních výkonů při navýšené hmotnosti. DVH nese jako hlavní zbraň 30 mm kanón.

Takto byly Strykery nasazeny v Afgánistánu 2011. Celkem jich takto bylo vyrobeno 760 kusů do 2012 z nichž 450 bylo v Afgánistánu nasazeno. DVH je uděláno tak, aby jak výkony tak rolí určení zapadalo do stejné rodiny Strykerů, tedy jedná se vlastně o up-armored variantu ICV se zvýšenou odolností vůči IED.

Specifikace

Hmotnost 15+ tun, obsluha 4, podvozek kolový 8×8, 30 mm kanón; dojezd 500 km, rychlost 100 km/h, pancíř odolá kulometům do ráže 14,5 mm.

Zdroj

https://www.army.mil/article/92154/armys_stryker_double_v_hull_is_a_resounding_success

https://en.wikipedia.org/wiki/Stryker

https://www.dote.osd.mil/pub/reports/FY2012/pdf/army/2012strykerdvh.pdf

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest