Sosna-R

Mobile short-range air defense missile system
Ruský protiletadlový systém krátkého dosahu

V ruské armádě stále poměrně nový protiletecký systém Sosna byl navržen společností Nudelman před 2015. Kromě letounů s pevným křídlem lze údajně Sosnu použít také proti dopadům dělostřelectva a proti střelám s plochou dráhou letu. Má za úkol nahradit zastarávající systémy Strela-10M (v NATO označení SA-13 Gopher).

Zbraňový systém spočívá na dvakrát šesti raketách Sosna-R montovaných na všesměrové věži, která je osazena na pásové vozidlo MT-LB. Senzorové vybavení poskytuje kapacity k detekci a sledování vzdušných cílů a je odolné vůči elektronickému rušení. Také jeho tepelný obraz je údajně nízko ovlivnitelný mlhou a kouřem.

Díky vysoké míře automatizace a spočítačování se systém sám stará o vyhledávání a sledování cílů. Vlastní zbraní jsou střely SOSNA-R 9M337 (SA-24) naváděné laserem. Jde o dvoustupňové rakety s hlavicí vybuchující v blízkosti cíle. Bojové hlavice jsou zde ve skutečnosti dvě, jedna vhodnější pro průbojný přímý náraz v blízké vzdálenosti a jedna tříštivá (fragmentační). Odpalování je kontrolováno optickým digitálním systémem řízení palby Sosna AD. Systém umožňuje současně sledovat 50 cílů a postřelovat jeden z nich za pohybu vozidla.

Systém Sosna operuje v protileteckých bateriích. Každé vozidlo odpalovače dostává data o cíli z vozidla řídícího. Sosna řídící a radarové vozidlo může být užito jako sektorový pasivní vyhledávací radar v okruhu 10 km, který neodhalí svoji přítomnost nepříteli.

Rakety Sosna-R mají vzdálenostní dosah 10 km na výšku 5 km. Jedna raketa má hmotnost 42 kg s bojovou hlavicí o hmotnosti 7 kg a k cíli se přibližuje rychlostí 900 m/s (zhruba 4 Machy).

Korba MT-LB je celoocelová s prostorem pro posádku vpředu a motorem uprostřed. Balistická ochrana spoléhá pouze na ocelovou kostru a je určena ochránit posádku proti ručním zbraním a střepinám dělostřelectva. Posádku tvoří sestava tří členů, každý s vlastním střešním poklopem.

Sosna je motorizována osmiválcovým dieselem o výkonu 240 hp. Ten jí udílí silniční rychlost 62 km/h při maximálním dojezdu 500 km.

Operátorem je zatím armáda Ruska ale do budoucna se počítá s exportem do řady asijských zemí.

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/russia_russian_missile_system_vehicle_uk/sosna_short-range_air_defense_missile_system_technical_data_sheet_specifications_pictures_video_11312155.html

https://en.wikipedia.org/wiki/9M337_Sosna-R

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest