Skyshield / Mantis / Skyranger
C-RAM / CIWS
Německý AA systém krátkého a středního dosahu
Jde o moderní německý protivzdušný systém původně velmi krátkého dosahu typu C-RAM, který časem zaznamenal rozvoj i co do jiných principů fungování.
Původní Skyshield vyvíjí německý Rheinmetall a tento bazíruje na dřívějším čistě kanónovém protileteckém řešení švýcarského Skyguard od Oerlikon Contraves. Skyshield se vyvíjel jako modulární zbraň, spíše bychom řekli vícestupňová. Je určen pro okamžitou detekci a zničení všech typů vzdušných cílů včetně palby dělostřelectva na velmi krátkou a krátkou vzdálenost. Základní zbraní je tedy dvojice 35 mm kanónů Oerlikon s kadencí 1000 ran za minutu. Řízení palby jim obstarává střelecký radar a oddělené řídící stanoviště. Dále zde může být modul osmi protivzdušných řízených střel pro posílení protibalistické schopnosti na krátkou a střední vzdálenost. Systém může být montován na náklaďáky, k vidění je ovšem často jako stacionární, montovaný na zemi, k obraně základen a měst.
Radar plní najednou úlohu detekčního i zaměřovacího, pracuje v pásmu X a vystupuje většinou jako duální. Automaticky obstarává i sledování cíle TV/FLIR kamerami. Detekuje cíle na vzdálenost 20 km. Velitelské stanoviště bývá umístěno 500 m od zbraňových systémů s nimiž komunikuje šifrovaným radiovým datalinkem. Celý systém dokáže spolupracovat s jinými protivzdušnými systémy v rámci vícevrstevné protivzdušné obrany.
Od 2011 je v německé armádě operační vylepšená verze Skyshield s šesti zdvojenými kanónovými systémy MANTIS (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System). Ta používá střelivo AHEAD (Rheinmetall’s Advanced Hit Efficiency and Destruction) a má dosah 4 km. Toto speciální střelivo má rozměry 35 x 228 mm a je typu airburst. Jeho projektily s programovatelnými časovými roznětkami detonují před cílem a vymršťují vůči němu množství válcové rotací stabilizované wolframové submunice. Tím je zajištěna obrovská pravděpodobnost zásahu a zničení cíle.
Nejnovější je varianta Skyshield High Energy Laser využívající paprsků diodového solid-state laseru k sestřelování dronů do vzdálenosti 3 km, což je levnější než řízené střely. Rheinmetall ho považuje za svůj epochální světoborný vynález, který bude představovat značnou výzvu pro konkurenční výrobce zbraní. Tyto 3 nebo 5 kW lasery jsou mobilní na kolové platformě nejnovějších vozidel Boxer a 20 kW lasery na náklaďácích Tatra. Tento silnější laser byl úspěšně testován pro ničení mobilních antén, radarů, munice, zbraní, elektrických zdrojů a optických senzorů.
V současnosti je experimentováno s 30 kW laserem pro ničení dopadající dělostřelecké munice a palby z minometů na vzdálenost 1000 m. Také pro ničení tryskově poháněných UAV.
Lasery jsou zatím vždy určeny spolupracovat s kanóny a jejich paprsky jsou za dne i noci neviditelné a zcela tiché.
Starší verze Skyshield využívá také Indie, Indonésie, Jižní Afrika a Švýcarsko.
Zdroje
https://missiledefenseadvocacy.org/air-defense/air-defense-of-u-s-partners/allied-air-defense-systems/skyshield-35/
https://en.wikipedia.org/wiki/Skyshield
https://en.wikipedia.org/wiki/N%C3%A4chstbereichschutzsystem_MANTIS