1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Protiletecká obrana

Skyshield

C-RAM / CIWS
Německý AA systém krátkého a středního dosahu

Jde o moderní německý protivzdušný systém původně velmi krátkého dosahu typu C-RAM, který časem zaznamenal rozvoj i co do jiných principů fungování.

Původní Skyshield vyvíjí německý Rheinmetall a tento bazíruje na dřívějším čistě kanónovém protileteckém řešení švýcarského Skyguard od Oerlikon Contraves. Skyshield se vyvíjel jako modulární zbraň, spíše bychom řekli vícestupňová. Je určen pro okamžitou detekci a zničení všech typů vzdušných cílů včetně palby dělostřelectva na velmi krátkou a krátkou vzdálenost. Základní zbraní je tedy dvojice 35 mm kanónů Oerlikon s kadencí 1000 ran za minutu. Řízení palby jim obstarává střelecký radar a oddělené řídící stanoviště. Dále zde může být modul osmi protivzdušných řízených střel pro posílení protibalistické schopnosti na krátkou a střední vzdálenost. Systém může být montován na náklaďáky, k vidění je ovšem často jako stacionární, montovaný na zemi, k obraně základen a měst.

Radar plní najednou úlohu detekčního i zaměřovacího, pracuje v pásmu X a vystupuje většinou jako duální. Automaticky obstarává i sledování cíle TV/FLIR kamerami. Detekuje cíle na vzdálenost 20 km. Velitelské stanoviště bývá umístěno 500 m od zbraňových systémů s nimiž komunikuje šifrovaným radiovým datalinkem. Celý systém dokáže spolupracovat s jinými protivzdušnými systémy v rámci vícevrstevné protivzdušné obrany.

Od 2011 je v německé armádě operační vylepšená verze Skyshield s šesti zdvojenými kanónovými systémy MANTIS (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System). Ta používá střelivo AHEAD (Rheinmetall’s Advanced Hit Efficiency and Destruction) a má dosah 4 km. Toto speciální střelivo má rozměry 35 x 228 mm a je typu airburst. Jeho projektily s programovatelnými časovými roznětkami detonují před cílem a vymršťují vůči němu množství válcové rotací stabilizované wolframové submunice. Tím je zajištěna obrovská pravděpodobnost zásahu a zničení cíle.

Nejnovější je varianta Skyshield High Energy Laser využívající paprsků diodového solid-state laseru k sestřelování dronů do vzdálenosti 3 km, což je levnější než řízené střely. Rheinmetall ho považuje za svůj epochální světoborný vynález, který bude představovat značnou výzvu pro konkurenční výrobce zbraní. Tyto 3 nebo 5 kW lasery jsou mobilní na kolové platformě nejnovějších vozidel Boxer a 20 kW lasery na náklaďácích Tatra. Tento silnější laser byl úspěšně testován pro ničení mobilních antén, radarů, munice, zbraní, elektrických zdrojů a optických senzorů.

V současnosti je experimentováno s 30 kW laserem pro ničení dopadající dělostřelecké munice a palby z minometů na vzdálenost 1000 m. Také pro ničení tryskově poháněných UAV.

Lasery jsou zatím vždy určeny spolupracovat s kanóny a jejich paprsky jsou za dne i noci neviditelné a zcela tiché.

Starší verze Skyshield využívá také Indie, Indonésie, Jižní Afrika a Švýcarsko.

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/air-defense/air-defense-of-u-s-partners/allied-air-defense-systems/skyshield-35/

https://en.wikipedia.org/wiki/Skyshield

https://en.wikipedia.org/wiki/N%C3%A4chstbereichschutzsystem_MANTIS

 

  1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Protiletecká obrana

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

ART, SPGH
Samohybné dělostřelectvo

T5 Denel

VLAP

SR5

AR3

T-300 Kasirga

IFV, APC
Bojová vozidla a transportéry pěchoty

Adaptiv

Borsuk

Stryker DVH (Double V-Hull)

Stryker Dragoon

Rosomak KTO

MBT, LT
Hlavní bitevní tanky

Griffin III

Ejektor zplodin výstřelu

Thermal sleeve

EMBT

Kaplan MT / Harimau

Ozbrojené vrtulníky

Z-10 / CAIC WZ-10

T129 ATAK

H225M Caracal (EC725)

Rotor a počet listů rotoru

Wire strike protection system (WSPS)

Recon, IMV - Lehká vozidla
a transportéry personálu

Caiman MRAP

RG35 6x6

Mosquito HMV AFV-420P

RG33

AJBAN LRSOV

AA, SAM, SPAAG
Prostředky protivzdušné obrany

dolet, dostřel, dosah

Střely s plochou dráhou letu

Goalkeeper

Skyshield

Type 09 SPAAA

Technologie a pojmy
vojenských prostředků obecně

výbušina vs. výbušnina

Optical camouflage

Counter-insurgency (COIN)

Muzzle brake - úsťová brzda

Digitální mapy

▾ Portál vojenských technologií |
▾ Home |
▾ Divácký výzkum |
▾ Organizační |

"Je známkou vzdělané mysli, že se dokáže pobavit ideou aniž by ji přijala."
- Aristoteles