Skyshield

C-RAM / CIWS
Německý AA systém krátkého a středního dosahu

Jde o moderní německý protivzdušný systém původně velmi krátkého dosahu typu C-RAM, který časem zaznamenal rozvoj i co do jiných principů fungování.

Původní Skyshield vyvíjí německý Rheinmetall a tento bazíruje na dřívějším čistě kanónovém protileteckém řešení švýcarského Skyguard od Oerlikon Contraves. Skyshield se vyvíjel jako modulární zbraň, spíše bychom řekli vícestupňová. Je určen pro okamžitou detekci a zničení všech typů vzdušných cílů včetně palby dělostřelectva na velmi krátkou a krátkou vzdálenost. Základní zbraní je tedy dvojice 35 mm kanónů Oerlikon s kadencí 1000 ran za minutu. Řízení palby jim obstarává střelecký radar a oddělené řídící stanoviště. Dále zde může být modul osmi protivzdušných řízených střel pro posílení protibalistické schopnosti na krátkou a střední vzdálenost. Systém může být montován na náklaďáky, k vidění je ovšem často jako stacionární, montovaný na zemi, k obraně základen a měst.

Radar plní najednou úlohu detekčního i zaměřovacího, pracuje v pásmu X a vystupuje většinou jako duální. Automaticky obstarává i sledování cíle TV/FLIR kamerami. Detekuje cíle na vzdálenost 20 km. Velitelské stanoviště bývá umístěno 500 m od zbraňových systémů s nimiž komunikuje šifrovaným radiovým datalinkem. Celý systém dokáže spolupracovat s jinými protivzdušnými systémy v rámci vícevrstevné protivzdušné obrany.

Od 2011 je v německé armádě operační vylepšená verze Skyshield s šesti zdvojenými kanónovými systémy MANTIS (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System). Ta používá střelivo AHEAD (Rheinmetall’s Advanced Hit Efficiency and Destruction) a má dosah 4 km. Toto speciální střelivo má rozměry 35 x 228 mm a je typu airburst. Jeho projektily s programovatelnými časovými roznětkami detonují před cílem a vymršťují vůči němu množství válcové rotací stabilizované wolframové submunice. Tím je zajištěna obrovská pravděpodobnost zásahu a zničení cíle.

Nejnovější je varianta Skyshield High Energy Laser využívající paprsků diodového solid-state laseru k sestřelování dronů do vzdálenosti 3 km, což je levnější než řízené střely. Rheinmetall ho považuje za svůj epochální světoborný vynález, který bude představovat značnou výzvu pro konkurenční výrobce zbraní. Tyto 3 nebo 5 kW lasery jsou mobilní na kolové platformě nejnovějších vozidel Boxer a 20 kW lasery na náklaďácích Tatra. Tento silnější laser byl úspěšně testován pro ničení mobilních antén, radarů, munice, zbraní, elektrických zdrojů a optických senzorů.

V současnosti je experimentováno s 30 kW laserem pro ničení dopadající dělostřelecké munice a palby z minometů na vzdálenost 1000 m. Také pro ničení tryskově poháněných UAV.

Lasery jsou zatím vždy určeny spolupracovat s kanóny a jejich paprsky jsou za dne i noci neviditelné a zcela tiché.

Starší verze Skyshield využívá také Indie, Indonésie, Jižní Afrika a Švýcarsko.

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/air-defense/air-defense-of-u-s-partners/allied-air-defense-systems/skyshield-35/

https://en.wikipedia.org/wiki/Skyshield

https://en.wikipedia.org/wiki/N%C3%A4chstbereichschutzsystem_MANTIS

 

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

Bojové vozidlo pěchoty (IFV / ICV / AFV / APC)

Atom IFV
Přetlakový systém CBRN ochrany
ROSY L Rapid Obscuring System
APS- Rheinmetall ADS
Tigon 8x8, 6x6

Samohybné dělostřelectvo (SPG / MLRS)

PULS
ammo - Krasnopol 2K25
DF-12 / M20
Aleksandar
HQ-9

Bojové vrtulníky

Bell 360 Invictus
Arapaho ARH-70 (Bell)
Tiger HAD
Semi-active radar homing (SARH)
LANTIRN

Systémy protivzdušné obrany (AA)

Fire-and-forget (active guidance)
Type 87
Tien-Kung III
Tien Chien (TC-2N)
Starstreak II

Tanky a protitankové technologie (MBT / LT / AT)

SACLOS
Zulfiqar 3
Armor- AMAP
M60A3 Leonardo
Ejektor zplodin výstřelu

Průzkumná vozidla a lehké transportéry personálu

Aravis (Nexter)
Jaguar EBRC
Akrep II
Griffon VBMR
TITUS (Nexter)

Pojmy a technologie války

Casus belli
Counter-sniper tactics
Parts commonality / Společnost součástí
Command and control C2, C4, C5
Světlá výška
DC | ▾ Portál vojenských technologií |
▾ Články |
▾ Organizační

Mám značné znalosti v různých oborech a musím je šířit těm méně obdařeným.
A.C. Doyle