Armor- SidePRO-RPG

Wider array of add-on armor types
Rodina typů přidatného pancéřování vozidel

Švýcarská firma Ruag pod jednou značkou SidePRO nabízí tři druhy pancíře pro posílení ochrany již existujících vozidel. Zaměřuje se konkrétně na ochranu vozů ze stran, shora i zespod a to vůči všem klasickým hrozbám pro vozidla dneška, tedy proti kinetickým průbojníkům (KE), proti improvizovaným nástražným výbušninám (IED), raketou poháněným granátům (RPG) s projektilem tvořeným explozí (EFP) a ještě nabízí síť jménem Lasso proti velkým pomalu letícím projektilům.

Složení pancíře je jako u všech všudy tajné, ale vyžaduje povinnou tloušťku základního pancíře, na který se bude montovat, minimálně 7 mm, z čehož se dá odhadnout, že složením půjde o těžký keramický pasivní pancíř podobného stylu jako Mexas, Amap, Chobham… Snad prý by měl vozidlům ideálně poskytnout ekvivalent dalších 250 mm balistické ochrany v příměru RHA proti EFP. To je opravdu slušné, ale bude záležet na typu a hmotnosti vozidla a jistě tomu tak nebude na všech jeho místech. Plošná hustota jeho materiálu nemá být více než 25 kg na čtvereční metr (25 kg/m²), z čehož se dá dopočítat jeho hmotnost této plochy, což prý odpovídá hmotnosti pouhých 5,7 mm oceli, což by při takové tloušťce RHA byla opravdu úžasná hodnota ochrany. Znalec odhaduje, že by to bylo na jednotku tloušťky čtyřikrát více, než podávají běžné explozivní reaktivní pancíře. A hned přikládá, že by to vhodně korespondovalo s počtem patentů, které švýcarská firma Ruag vlastní.

Pancíř byl zatím použit na tureckých transportérech odvozených z amerických M113 APC a na současných francouzských obrněných pěchotních vozidlech VBCI. Další zákazníci jsou toužebně očekáváni.

Zdroje

https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/11/sidepro-rpg-armor.html

https://www.ruag.com/system/files/media_document/2017-02/RZ_FS_SidePRO-ATR_EN_low_Original_3783.pdf

https://www.ruag.ch/en/our-competencies/portfolio/land-systems/effective-protection-armored-vehicles

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách