Sholef (155mm)

Self-propelled howitzer
Izraelská samohybná houfnice 

Izrael byl prvním partnerem USA,  co se zbrojní výroby týče, a tak jeho 155 mm samohybná houfnice Sholef  vychází  se starší  americké M109.  izraelem byla do vyvinuta  v letech 1984-85, technologicky však spadá někam do let sedmdesátých.  U  izraelských ozbrojených sil byla již nahrazena svým nástupcem Atmos-2000.

Zbraňový komplet Sholef je pohyblivý díky podvozku z tanku Merkava Mk1 a vlastní zbraň pochází rovněž od izraelského výrobce minometů Soltam Systems. Od svého U.S.  vzoru se liší více automatizovaným nabíjením,  pročež  byl snížen počet členů posádky z 5 na 4.  Digitální systém řízení palby již tehdy umožňoval navádění střel pomocí GPS.

Obří těžký stroj je celý ze svařované oceli a váží 45 tun (ostatně Merkava je nejtěžším tankem světa). Pásový podvozek houfnice Sholef má v řadě 6 kol za sebou, převodovka zůstala z tanku merkava. Pohonem je vznětový  motor Continental o obrovském výkonu 1200 koňů.

Stroj má obrovskou  zásobárnu munice,  jíž si s sebou veze 70 kusů. Rovněž na střeše má sekundární zbraň v podobě protileteckého kulometu ráže 7,62 mm. Stroj má celé posádce umožňovat CBRN  ochranu před prostředky hromadného ničení. Tehdy moderně bylo u kompletu využito automatizace,  kde jen to doba umožňovala,  a tak posádka má k dispozici GPS navigaci a ovládací LCD displeje. 

Specifikace

Hmotnost 45 až 50 t; délka 13,5 m; posádka 4;  motor 1200 hp; rychlost 60 km/h; dojezd 500 km; 

Zdroje

https://tvd.im/land-systems/2675-merkava-sholef-slammer.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Historie je kompilací minulých událostí, se kterými se lidé rozhodli souhlasit.
Napoleon Bonaparte