Semi-active radar homing (SARH)
Poloaktivní radarové navádění
Pro aktivní radarové navádění řízených střel je samotná hlavice rakety vybavena radarem, který poskytuje návodčí signál. Střela tak nepotřebuje komunikovat s odpalovačem po odpalu a tím vzniká pojem fire-and-forget protiletadlových raket odpalovaných zpravidla ve vzduchu. To je technologickým vrcholem navádění raket.
Daleko rozšířenější je proto dřívější řešení poloaktivního navádění, kdy střela v letu komunikuje s naváděcím stanovištěm. Střela obsahuje pouze pasivní radarový přijímač a aktivní radarový vysílač ozařující cíl je umístěn v prostředku odpalovače nebo zcela jinde.
Naváděcí radar je velmi mocný a tudíž objemný a těžký. Proto byl historicky vždy umístěn na zemi a nečekalo se, že by ho nesla přímo řízená střela sama. Sleduje se u něj rozlišení, detekční a sledovací vzdálenost a podle toho příkon. Poloaktivní princip navádění takto výborně pracuje za všech podmínek počasí, má však i zásadní nevýhody: Odpalující letadlo musí až do zásahu sledovat cíl a tedy pohybovat se směrem k němu.
Na krátkou vzdálenost několika málo kilometrů se proto přešlo na obratnější tepelné navádění.
SALH je obdoba SARH, ale k ozařování cíle využívá laseru.
Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Semi-active_radar_homing
https://en.wikipedia.org/wiki/Missile_guidance#Active_homing