Saur-2

Armored personnel carrier
Rumunský obrněný transportér

Rumunský Saur 2 od tamní společnosti Romarm se netají podhoubím sovětských transportérů, se kterými skloubil i řadu západních prvků transportérů pěchoty. Saur 2 z roku 2008 dědí vysoký podíl v návrhu od Saur 1 alias švýcarské Piranha III.

Narozdíl od něj má objemnější vnitřní prostor, výkonnější motor a odolnost vůči minám. Kostra je z jednoho kusu svařované oceli a poskytuje základní ochranu proti ručním zbraním. Pro další navýšení ochrany je počítáno s přídavnými pláty pancíře pro ochranu až proti průbojné munici do ráže 14,5 mm. Odolnost proti minám činí ekvivalent 6 kg TNT kdekoli pod sebou. K dalším standardním prvkům ochrany patří CBRN ochrana posádky a automatické hašení.

S výzbrojí se počítá se švýcarskými kanóny Oerlikon ráže 25 nebo 30 mm na vzdáleně ovládané stanici. Zde se nalézá i spřažený kulomet 7,62 mm.

Celková posádka může nabýt až 11 členů. Výsadek má vzadu hydraulicky operovanou vyloďovací rampu, kromě toho má každý člen k dispozici nouzový střešní poklop.

Saur 2 je poháněn přeplňovaným vznětovým motorem vyvíjejícím výkon 360 koňů a automatickou převodovkou. Nechybí zde centrální kontrola tlaku v pneumatikách, samovyprošťovací naviják a dvě vodní trysky, jež pohání vozidlo při plavání v plně obojživelném módu.

Specifikace

Hmotnost 16 t; délka 7,7 m; posádka 11; rychlost 100 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

Oficiální:

http://romarm.ro/en/product/vehicul-blindat-8x8-saur-2/

http://www.military-today.com/apc/saur2.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel