SPYDER
Short and medium range air defence system
Izraelský mobilní protivzdušný systém krátkého a středního dosahu
Protivzdušný systém SPYDER získal svůj zkratkový název od raket PYthon a DERby, které odpaluje. Je vyráběn od 2005 a vyvinut spojeným úsilím dvou izraelských zbrojovek Rafael a IAI.
Jeho role určení je obrana na krátký dosah před nízko letícími letadly a vrtulníky stejně jako před dopady přesně naváděné munice. Systém je pozemně mobilní díky truckům Tatra, Mercedes a mnoha dalším.
Odpalovač je přizpůsoben raketám Python-5 a Derby. Obě řízené střely jsou původně odpalovány ze vzduchu a toto jsou jejich skoro identické pozemní varianty.
Rakety Python-5 jsou jedněmi z nejpokročilejším AAM světa. Mají schopnost zaměřit se až po odpalu k čemuž využívají infračervenou elektrooptiku. Létají rychlostí Mach 4 na dosah do 20 km.
Rakety Derby mají dosah do 50 km a cestují rychlostí Mach 4 s aktivním radarovým naváděním.
Existují dvě varianty systému: SPYDER-SR na krátké vzdálenosti a SPYDER-MR na střední vzdálenost. Obě se vyznačují nízkým reakčním časem, schopností pracovat za každého počasí a charakterem network-centric, tedy schopností pracovat jako prvek komplexnějších celků obrany.
Jedna baterie sestává z řídícího centra, šesti odpalovačů a jednoho zásobovacího vozidla. Spyder využívá radarů EL/M-2106 ATAR nebo EL/M-2084 . Jde o 3D radary s aktivním elektronickým snímkováním (AESA) od firmy Elta. Radary pracují v pásmu L a S a mají maximální dosah 10 - 250 km, podle velikosti cíle. Letouny s pevným křídlem obvykle detekují do 110 km. K sestřelení cíle však dochází na krátký dosah do 9 km výšky a 15 km vzdálenosti. U SPYDER-MR je to 16 km výška a 35 km vzdálenost.
Současnými operátory kromě IDF jsou síly Indie, Singapuru a Vietnamu, neoficiálně také Peru a Gruzie. Systém se dočkal bojového nasazení 2008 v Gruzii, 2019 v Pakistánu, jinak na obranu Izraele jsou proti Hizbaláhu nasazovány neustále. Největším operátorem je Indie s 750 ks raket Python-5 a 750 ks Derby.
Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/SPYDER