SPEAR

Mortar system 120 mm for light-wheeled platforms
Izraelský samohybný minomet

Jeden z nejdokonalejších minometů současnosti, izraelský systém Spear nese hlavní technologickou inovaci v oboru. Je jí technologie, díky níž je Spear označován jako soft recoil. Tento utlumený zpětný ráz dovoluje, aby systém mohl být montován na lehká terénní čtyřkolová auta a přitom jde o minomet ráže 120 mm!

Spear nabízí přesně mířenou palbu s vysokou palebnou silou při zachování výjimečné taktické pohyblivosti. Spear je vývojovou odnoží dřívějšího minometného systému CARDOM, který užívá celé NATO, U.S. armáda i IDF.

Celé řízení palby, velení a navigace systému se pochopitelně odehrává softwarově, což také dovoluje jedné instanci systému pracovat samostatně, dovoluje rychlé zaměřování bez referenčních bodů, snadnou integraci s množstvím velících systémů typu C4I a nasazení u jednotek rychlé reakce. Systém může pracovat v dělostřelecké baterii nebo odděleně, samostatně nebo v rámci širších formací.

Systém řízení palby síťově monitoruje bojiště, rovnou se stará o přesné polohování minometu, nabízí předvídání výsledků a analýzu hrozeb, zpětně kontroluje jednotlivé výstřely inerciálním systémem.

Zbraňový systém je operován dvěma až třemi vojáky. Jde o hlaveň s hladkým vývrtem používající množství druhů 120 mm střeliva. Elbit uvádí jeho schopnost rapid deployment jako dostání se z a do palebného módu do a od jízdního módu obojí za 60 vteřin, což máme na světě i rychlejší šviháky. Každopádně však lze použít pro taktiku shoot-and-scoot. Naváděné projektily jsou řízeny kombinací GPS a inerciálního navádění. Dávková střelba dosahuje úžasné kadence 12 až 16 ran za minutu, ustálená střelba 3 až 4 rány v minutě po dobu 10 až 20 minut. Systém vedle zcela automatického módu operování poskytuje všechna hledí a přístroje pro zcela manuální zaměřování.

Poslední vývojová verze Spear Mk2 pochází z roku 2018. Konkrétní izraelské řešení je montováno na vozidle Sandcat (od izraelského Plasan).

Zdroje

https://elbitsystems.com/media/SPEAR_ENG_1_WEB.pdf

https://defense-update.com/20170909_spear-2.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Historie je kompilací minulých událostí, se kterými se lidé rozhodli souhlasit.
Napoleon Bonaparte