Raider S-97 (Sikorsky)

S-97 Raider
High-speed scout and attack compound helicopter
Americký vojenský vrtulník typu gyrodyn

S-97 Raider byl vyvinut společností Sikorsky a první let byl uskutečněn 2015. Stejně jako SB1 Defiant využívá technologie Sikorsky X2, tedy tlačného ocasního rotoru a dvou protiběžných nosných rotorů. Jeho program byl zahájen 2010 na požadavek U.S. Special Operations Command jako nástupce stárnoucích strojů OH-58D Kiowa Warrior a MH-6 Little Bird. Existuje také možnost civilního využití.

S-97 je navržen k letu s jedním nebo dvěma piloty nebo také zcela samostatně. Kromě nich může převážet 6 vojáků. Je poháněn turbohřídelovým motorem General Electric YT706, je pro něj však vyvíjen pokročilý turbínový motor. Vrtulník je řízen pomocí trojnásobně jištěné technologie fly-by-wire.

Předpokládaná výzbroj je zatím .50 cal těžký kulomet, sedmitubové raketnice a ŘS Hellfire. Zatím je ve fázi technologického demonstrátoru, takže detailnější popis přijde až s časem.

Prozatím se můžeme jen kochat plány, co si od Raiderů tvůrci slibují:
Nízká zvuková stopa, výjimečné manévrování, schopnost zatáčet při plném vytížení až do přetížení trojnásobku zemské gravitace, vysoká cestovní rychlost, schopnost tankovat za letu, transportovatelnost letounem C-17. Musíme se spokojit s tvrzením z 2017, že předčil svoje očekávání.

Specifikace

Hmotnost 4 t; délka 11 m; posádka 0 až 2 pilotů + 6 výsadek; max. rychlost 440 km/h; dolet 570 km; dostup 3000 m

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Sikorsky_S-97_Raider

https://www.army-technology.com/news/sikorsky-s-97-raider-exceeds-200kt/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone