Rys BRM-3K

Reconnaissance Vehicle
Ruské staronové průzkumné pěchotní vozidlo

Je typickým příkladem nového agilního vozidla ozbrojeného průzkumu, které Rusko jen tak "vyšaší" ze stárnoucího ale jinak skvělého pásového pěchotního vozidla BMP-3, jehož dodatečné varianty již delší dobu vydává Kurgan Machine Construction Plant.

Rys BRM-3K vznikne pokaždé, když se k pásové platformě BMP-3 přidá elektronicky ovládaná zbraňová stanice AU-220M Baikal a osadí se 57 mm kanónem. Takto byl stroj vyvinut počátkem 90. let ruskou kanceláří CRI Burevestnik pod záštitou slavného Uralvagonzávodu. Stroj je "soudruhem" podobně utvořeného vozidla Derivatsia, kteří oba byli výsledkem pečlivého experimentování Rusů mezi rážemi 30 až 100 mm, kdy oněch 57 mm se ukázalo, jako nejlepší kompromis (optimum). 

BRM-3K tím získalo schopnost být využito proti pozemním cílům a vrtulníkům. Zastává roli průzkumu terénu; určování souřadnic cílů dělostřelectvu; detekci skrytých cílů, pročež má po stranách ony dvě bedny s optoelektronikou; může sloužit jako radiokomunikační bod na 100 km vzdálenost při vlastním pohybu do 350 km. Jako pozorovací stanoviště může být využit na dálku 500 m řízen nerušeně po kabelu a nebo 6 km ovládán rušeně rádiově. Dále, dnes je to již samozřejmé, ale tenkrát bylo nutné vyzdvihnout, že vůz dokáže postřelovat nehybné a vzdušné cíle, stacionárně i za vlastního pohybu a to za dne i noci na velmi slušnou vzdálenost 12 km s kadencí 120 ran v minutě (dvě za vteřinu). Zbraň je však konstruována pokropit nepřítele rychlou dávkou 10 výbušných střel v kratší době.

Jeho 57 mm rychlopalný kanón pokud nabit průbojným střelivem, má průbojný účinek prý 130 mm homogenní oceli (RHAe) při zásahu z dálky 1 km. Zbraňová věž má spřažen ještě lehký obranný kulomet a soustavu zadýmovacích granátometů po každé straně vozidla. Novější verzi stanice Baikal vlastně dnes využívají nejmodernější vozidla Kurganets a Armata. Její systém řízení palby obsahuje náležitá zařízení na zprostředkování obrazu televizním kanálem, který kombinuje viditelné a infračervené snímání a je dvouose stabilizován.

Kostra (konstrukce) vozu je celá ze svařovaného hliníku, která nabízí posádce ochranu vůči ručním zbraním a střepinám. Obslužná posádka vozu čítá klasické tři vojáky, ovšem prostor pro výsadek pojme úctyhodných 9 vojáků dalších. Ten opouští vozidlo prostornými zadními dveřmi s pravým i levým křídlem. Posádka je chráněna anti-CBRN ochranou vůči zbraním hromadného ničení.

Při 18 až 19tunové hmotnosti pohonem Rysu je vznětový motor UTD-29 Diesel o výkonu 500 koňů. Vozidlo si zachovalo obojživelnost BMP-3, takže v plavbě je hnáno rychlostí 10 km/h vodními tryskami.

Existuje také ještě průzkumnější varianta s třímetrovým stožárem se senzorovou hlavou a s radarem.

Specifikace

Hmotnost 17,7 t; délka 6 m; rychlost 70 km/h; dojezd 600 km.

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/brm-3k.htm

https://odin.tradoc.army.mil/mediawiki/index.php/BRM-3K_Rys_Russian_Amphibious_Combat_Reconnaissance_Vehicle_(CRV)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6