ROSY L Rapid Obscuring System

Rapid obscurant
Německá soustava pro rychlé halení tanku do kouřové clony

Systém Rosy od německého Rheinmetall je spičkou na poli kouřové clony, generování dýmu a zahalování vlastních jednotek do oblaku mlhy z aerosolu a pevných hi-tech částic, jejichž opona je neprostupná jak pro vizuální, tak pro tepelnou i radarové části elektromagnetického spektra.

Rosy_L je unikátní systém zadýmovacích 40mm granátometů. Poskytuje vozidlům ochranu charakteru "multi mission". Jak Rheinmetall vysvětluje, je to přerušení viditelného kontaktu na více úrovních. Ochrana vržená v širokém úhlu před vozidlo ze všech zařízení najednou utvoří doslova stěnu asi 10 až 20 m před vozidlem. Oblak pevných částic sice rychle padá k zemi ale díky mnohonásobnému použití je to dynamická ochrana obnovovaná pravidelně po vteřinách, která kryje celý ústup vozidla za pohybu.

V první řadě jde o přerušení paprsků zbraní se směřovanou energií, tedy proti různým dazzlerům, denial systémům a podobně. Díky zabudovanému IR rušiči, Rosy L efektivně ruší jakýkoli TV-, EO-, IR-, IIR-, laser- a SACLOS signál pro navádění zbraní.

Systém ROSY sestává z ovládacího zařízení a 1-4 odpalovacích zařízení na jednom vozidle. Je to onen typický vějíř děr na německých tancích co vypadá jako pavoučí oči. Systém má důmyslný adaptér, který ho dovoluje bez přípravy připnout na jakýkoli stroj a bez nástrojů zase odejmout.

Rapid Obscurant od německého Rheinmetallu vzbudil mnoho zájmu o import v zemích Afriky, Středního východu a v Rusku.

Zdroje

https://www.rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/systems_and_products/protection_systems/protection_systems_land/index.php

https://www.australiandefence.com.au/news/rheinmetall-to-supply-the-bundeswehr-with-rosy

http://www.defesanet.com.br/en/land/noticia/32611/Two-more-NATO-member-states-procure-Rheinmetall%E2%80%99s-fast-acting-ROSY-smoke-obscurant-system/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zatímco v hrozivém světě živých vedou všechny cesty na hřbitov, v hrozivém světě nemrtvých vedou všechny cesty ze hřbitova.
DigCest