Rila 8×8 IFV (IAG)

Infantry Fighting Vehicle
Arabsko-emirátské bojové vozidlo pěchoty kolové

Pokud se někde na světě vyskytuje rodina obrněných vozidel kolových, vždy se nejdříve  utvoří nejtěžší osmikolová varianta a z ní se teprve dělají lehčí varianty šesti a čtyřkolové.  Aspoň tak to bylo například s jihoafrickým Mbombe, tureckým Pars  nebo s ruskými  vozidly Taifun.

Ve Spojených arabských emirátech na to šla společnost International Armored Group obráceně. Nejdříve vytvořila 4 x 4 vozidlo Rila, poté  jeho variantu Rila Extreme a 2021 nakonec představila Vozidlo Rila 8X8 IFV ve tvaru klasického 8kolového transportéru pěchoty. A právě tato varianta má ze všech předvést nejvyšší mobilitu při nejvyšší schopnosti přežití a také smrtící síle. Zároveň má být nejsnáze ovladatelná a snadno udržovatelná. 

Standardní konfigurace přichází s 25 mm kanónem jako s hlavní zbraní a se sekundárním kanonem 7,62 mm ve vzdáleně ovládané zbraňové stanici. IAG pro vozidlo vyrábí hromadu příslušenství, ale nechává na konkrétním uživateli, aby si sám nakonfiguroval vozidlo podle svých požadavků. Toto vybavení tak zahrnuje například hydraulický naviják, 360°  přehledový kamerový systém s noktovizory, CBRN ochranu posádky, battle management system digitálního bojiště, automatické hašení a pomocný zdroj energie. 

U Rila 8x8 se dá docílit balistické ochrany vozidla  na úrovni STANAG 4569  level 4. Hmotnost vozidla se pohybuje mezi 26 až 32  tunami, přičemž vozidlo samozřejmě spadá do kategorie MRAP. Kromě řidiče a velitele pojme desetičlenný plně vyzbrojený výsadek vojáků. 

Existují dvě varianty pohonu s 13 nebo 16litrovým  vznětovým motorem podávajícím výkon 550 nebo 720 koňů spolu s šestistupňovou  plně automatickou převodovkou. Silniční rychlost vozidla je 105 km/h a zásoba paliva vydrží na skvělý dojezd 720 km. Vozidlo pochopitelně musí mít dojezdová jádra v pneumatikách spolu s centrální kontrolou tlaku. 

Tolik hovoří data z výstavy 2021 a na přesnější údaje si budeme muset počkat, pokud je Arabi vůbec kdy zveřejní. Oni nám samozřejmě tvrdí, že ozidlo nabízí mnohem více, ale na další informace jsou skoupí. 

Zdroje

https://www.interarmored.com/products/rila-8x8-ifv/

https://www.defenseadvancement.com/news/iag-unveils-rila-8x8-infantry-fighting-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři