APS- Rheinmetall ADS

AMAP Active Defence System
Hard-kill active protection system
Německý aktivní prvek ochrany

Německý systém hard-kill aktivních protiopatření Rheinmetall ADS (Active Defence System) byl vyvinut spoluprací Rheinmetall aktive Schutzsysteme a IBD Deisenroth Engineering jako součást soupravy ochrany vozidel AMAP.

Je navržen na ochranu i lehkých vozidel před vysokorážovými střelami. Jeho senzory i protiopatření jsou rozmístěny všude po obvodu vozidla.

má být revoluční v tom, že na rozdíl od konkurenčních milisekundových reaguje v mikrosekundách. Celý čas od detekce hrozby, spočítání její trajektorie a zahájení likvidace projektilu trvá 560 mikrosekund, celá likvidace pak milisekundu. Dovoluje tedy potlačovat i projektily letící pětinásobkem rychlosti zvuku. Na jejich ničení má více času, protože má ze všech APS nejnižší minimální vzdálenost eliminovaného přibližujícího se projektilu.

Vysoká účinnost vzniká spolu s možností více výstřelů najednou v rychlém sledu. Zatímco jeden senzor se zabývá likvidací, další stále detekují případné další hrozby kolem vozidla. Překrýváním sektorů senzorů o tvaru polokoule se dosáhne právě možnosti likvidace více projektilů ze stejného směru za sebou.

K zničení hrozby většinou dochází ve vzdálenosti 10 až 5 m od vozidla. Je rychlejší než konkurenční špičky Quick Kill, Iron Fist a Trophy, takže představuje trhák pro export. Revoluční je totiž také tím, že cíl ničí přesně směřovaným tokem energie, takže má i nejnižší kolaterální ztráty a může být bez problémů použit v hustém městském prostředí. Ve srovnání s jinými, AMAP ADS nemá mechanické součásti. Onen paprsek energie však není laser, ale přesně směřovaná energie výbuchu bez střepin. Střely vyšších ráží jsou fragmentovány a tyto střepiny dopadají na povrch vozidla, takže musí být kombinován s aspoň lehkým pancířem.

ADS může být montován na jakýkoli druh vozidla v rámci hodin. Podle velikosti vozidla existuje vícero variant ADS vážících od 145 kg do 600 kg (pro tanky). Byl úspěšně testován na vozidlech Marder, SEP, CV90 a Patria AMV.

Jelikož jde o novinku technologického průlomu, popis principu, jak přesně je hrozba vyhodnocována a čím přesně je ničena, nemáme. Jsou ale uváděna konkrétní testová data: Systém ADS zcela zničil RPG-7 vystřelený z 50 m a správně detekoval 7,62 mm střely, které ale nepovažoval za hrozbu. Američané ho testovali na množství ATGM vystřelených z 15 metrů a z mnoha směrů. Výsledky úplně předčily U.S. požadavky na aktivní protiopatření.

Pokud jsou marketingová data pravdivá, pak jde o zatím jediné APS řešení, které významně snižuje účinek dopadajících podkaliberních kinetických průbojníků (KEP). Řada evropských i asijských zemí ho hodlá integrovat do svých vozidel. Francouzský Thales ho dále rozvíjí pod názvem Shark APS.

Zdroje

https://www.rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/public_relations/themen_im_fokus/active_defence_system_ads/index.php

https://newatlas.com/rheinmetall-ads-live-fire-test/21278/

https://en.wikipedia.org/wiki/AMAP-ADS

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Spáchal jsem ten hřích, protože mne stvořitel mrštil do místa špíny, do záchoda, kde ta špína je.
z Kabaly