Rak

Self-propelled mortar system
Polský dokonalý samohybný minomet

Rak vypadá jako nadějný polský systém minometu, blížící se svým skandinávským nejdokonalejším ekvivalentům. Vyvinula a vyrábí ho Huta Stalowa Wola SA jako soukromý podnik. Minomet Rak si klade za cíl splňovat požadavky pro moderní minometný modul pro Polskou armádu a zároveň cílí jako exportní řešení na zahraniční trhy.

Rak je samostatný zbraňový systém 120 mm minometu, podobně jako švédský Amos. Konkrétní polské řešení, tedy minomet Rak montovaný na polském vozidle Rosomak (polská Patria AMV) spatřilo světlo světa 2017. Minomet Rak sám byl však vyvíjen již od 2007. Polská armáda 2013 zatím objednala várku 80 kusů kompletů Rosomak-Rak.

120 mm systém Rak je realizován ve svařované ocelové věži, podobně jako minomet Nemo rovněž na vozidle Patria. Celek je operován posádkou čtyřech vojáků. Rak má samozřejmě digitální řízení palby a je schopen i přímé palby s vhodnou kombinací projektilu a propelantu. Maximální rychlost střelby se pohybuje kolem 11 ran za minutu. V módu nepřímé palby má minimální dostřel 0,5 km a maximální dostřel 12 km. Vozidlo minometu Rak s sebou veze zásobu 46 kusů střeliva, z toho 20 je v poloautomatickém rotačním zásobníku.

Čas na rozvinutí do palebné pozice od jízdy trvá max. 30 vteřin. Do 15 vteřin od vystřelení poslední rány může vozidlo opustit palebnou pozici (pro taktiku shoot-and-scoot).

Armament Technology Institute polského ministerstva obrany se stará o vývoj celé rodiny střeliva. Rak může střílet standardními granáty tříštivotrhavými, také granáty s kumulativní náloží proti pancéřovaným cílům.

K standardní výbavě kompletu Rak patří kamerová soustava přehledu kolem vozidla, laserový dálkoměr a zařízení pro noční palebné mise. Rak je uzpůsoben spolupráci s dronem situačního přehledu FlyEye od výrobce WB Electronics.

Zdroje

http://www.army-guide.com/eng/product4625.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_%28mo%C5%BAdzierz%29

https://www.defence24.com/hsw-sa/rak-hsw-120-mm-self-propelled-mortar

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík