Radar lock-on

Radarové získání cíle

Lock-on se nazývá schopnost většiny radarů uzamknout se na některý cíl a automaticky jej sledovat.

Myšlenka automatického sledování cíle radarem poprvé vznikla na britské straně před koncem 2. sv. v. Roku 1941 jistý Bernard Lovell zapsal na papír myšlenku, jak úžasné by bylo, kdyby radar následoval pevně zvolený cíl. Nazval to poprvé konceptem lock-follow a načrtl myšlenku, kdy spirálně skenující radarový systém následuje sám cíl bez jakékoli dalšího lidského zásahu. Spolu s několika průkopníky radarové výpočetní technologie, jako Fred Williams vzali známou technologii diferenčního analyzéru, jakéhosi analogového počítače, který se nakonec vyvinul v jedno z prvních digitálních zařízení Digitální diferenční analyzér (DDA). S jeho principem vytvořili přístroj zvaný Velodyne, jehož princip dovoloval sledovat uzamčený cíl navzdory jeho divokému manévrování a vysokým rychlostem pohybu.

Jednotka dodávala informaci o okamžité vzdálenosti objektu rovnou do gyroskopického zaměřovače. Ten samočinně opravoval zamíření pro střelbu na pohybující se letící cíl posunutím záměrného obrazce. Oprava zamíření byla určována podle úhlové rychlosti pohybu a dopředné rychlosti letadla. Tento vedl až k vývoji dnešního zaměřovače s  průhledovým HUD displejem. Výsledkem bylo snad vůbec první zařízení umožňující jakž takž přesnou střelbu na pohyblivý cíl s opravou záměrných dat podle okamžitého vektoru cíle. Systém střílel přesně tolik před letadlo, aby se při zachování stejného vektoru střely přesně pronikly s budoucí polohou letadla.

Tím vznikl první, britský  AI Mk. IX radar a byl dán počátek velkému odvětví vojenské vědy kolem zaměřování pohyblivých cílů. Zároveň to znamenalo technologický most k principům prvních naváděných-řízených střel. Ty využívaly princip semi-active radar homing, poloautomatického radarového navedení, v němž první iluminátor radar ozařuje svými paprsky cíl, a radarový hledač v hlavici střely poslouchá jejich odrazy od cíle. Aby byl návodčí signál jednolitý, radar je uzamčen na konkrétní cíl a následuje jej při pohybech. To dalo vzniknout celé vědě kolem surface-to-air missiles (SAMs). Vedlo to také k radar warning receivers - varovným přijímačům ozáření radarem, které varují člověka, pokud zachytí podezřelou vlnovou charakteristiku impulsů. Vývojem to vedlo až k dnešnímu přístupu, kdy vlnové charakteristiky různých objektů jsou uloženy v databázi v počítačové paměti a výpočetní aparát porovnává údaje s těmi získanými odrazy od uzamčeného cíle. Tyto již neodhalují cíli, že jsou na něj zaměřeny.

Klasické poloaktivní radarové navádění (semi-active radar homing, SARH) se stalo nejšířeji používaným způsobem navedení střel vzduch-vzduch a země-vzduch. SARH je rozsáhlou oblastí, v níž se vědci ve vojenství vyřádili s pozměňováním mnoha dílčích principů. Ale základní model SARH dodneška vypadá tak, že odpalovací platforma se přibližuje k cíli a propátrává oblast svým pátracím radarem. Jakmile spatří odraz od cíle, snaží se získat cíl úžeji přesně zaměřeným radarem iluminátorem (ozařovač cílů), jenž je směrován na cíl podle odrazů z pátracího radaru. Střela sleduje prostředí svým pasivním radarem (pouze přijímačem), a jakmile dostane rádiové vlny odražené od cíle, je docílen Lock-on a řízená střela může být vypuštěna.

Radarově uzamčený objekt může vypozorovat elektromagnetické emise vyzařované zaměřovacím iluminátorem a tím se skutečnost dostává k Missile approach warning systémům.

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Radar_lock-on

https://en.wikipedia.org/wiki/Missile_guidance

https://de.wikipedia.org/wiki/Impulsfolgefrequenz

https://de.wikipedia.org/wiki/Differentialanalysator

https://en.wikipedia.org/wiki/AI_Mark_VIII_radar#Lock-follow

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gyroskopick%C3%BD_zam%C4%9B%C5%99ova%C4%8D

https://en.wikipedia.org/wiki/Semi-active_radar_homing

Údaje pro článek byly sesbírány dokladem toho, jak generačně průlomový a dokonalý je nástroj prozkoumávání principů v podobě celosvětové Wikipedie. Toto měla poprvé k dispozici generace studentů už kolem r. 2000, ale ještě tu genialitu plně nedoceňovala.

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Jsme tu od toho, abychom zlo odhalovali, jemu čelili a zlo likvidovali!
L. Kopřiva, Slunce Seno