Rabdan (Al Jasoor)

Infantry Fighting Vehicle
Turecko-arabské bojové vozidlo pěchoty

Bojová pěchotní vozidla Rabdan jsou od 2019 nyní ve službách pozemních složek Spojených Arabských Emirátů. Od 2016 byla vyvinuta spojeným úsilím turecké Otokar a arabskoemirátské Al Jasoor. Emiráty se rozhodly nahradit flotilu svých šesti set kusů ruských BMP-3.

Vozidlo je všestranně koncipováno jako to z těžších svého druhu. Z toho mála, co je zatím známo o přednostech vozidla výrobce klade na první místo vysokou kapacitu prostoru pro výsadek. Obslužný personál vozidla čítá pouhé dva členy a výsadek činí 10 vojáků.

Hmotnost činí 30 tun s diesel pohonem Caterpillar o výkonu 600 hp. Vysoké jsou také jeho výkony: Silniční rychlost 105 km/h a dojezd 700 km. Vozidlo je plně obojživelné se záďovými vodními tryskami schopnými ho hnát rychlostí 10 km/h při plavání.

Úctyhodná je také balistická ochrana na úrovni STANAG Level 4 a protiminová odolnost STANAG Level 4a/b.

Pozornosti neunikne právě zbraňová věž vozidla převzatá z ruských BMP-3. Té dominuje poloautomatický 2A70 drážkovaný kanón stabilizovaný ve dvou osách a střílející tříštivotrhavé náboje a protitankové řízené střely. Také sekundární zbraň je masívní, je jí 2A72 30 mm spřažený kanón. Vozidlo má ještě terciální ochrannou zbraň vzadu, jíž je 7,62 mm kulomet PKT.

Do 2027 má být pro Emiráty vyrobeno 400 kusů.

Hmotnost 30 tun; diesel motor 600 hp; rychlost 105 km/h; dojezd 700 km;

Zdroj

https://www.otokar.com/en-us/corporate/media/news/Pages/GHQ-awards-Al-Jasoor-a-2Bn-Dirhams-contract-for-the-supply-of-8x8-armored-infantry-vehicles.aspx

http://www.army-guide.com/eng/product5671.html

https://www.edrmagazine.eu/idex-2019-rabdan-and-not-only-otokars-focus-on-the-middle-east

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Když dokážeš z přistání odejít po svých, bylo to dobré přistání. Když dokážeš letadlo použít ještě druhý den, bylo to vynikající přistání.
Chuck Yeager