hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů
Raad-2
Self-propelled howitzer
Íránská samohybná houfnice
Západní pozorovatelé v září 1997 spravili svět o tom, že Írán úspěšně vyvinul a otestoval novou rychlopalnou samohybnou houfnici Raad-2.
Podobně jako ostatní íránské technologie i tato houfnice těží z dřívějších amerických technologií doplněna o zbraňové technologie ruské. Tento stroj tedy nese jasnou podobnost nejen ve vzhledu ale i v technických schopnostech se starou americkou houfnicí M109 verze A1. Američané sice tyto houfnice Paladin stále používají, ovšem modernizované do aktuální verze A7.
36 tun těžký komplet má dělo ráže 155 mm a hlaveň v délce 39 ráží (zkrácenou). Dokupy ji nějak poskládal íránský branný institut (Defense Industries Organization) a pod pracovním názvem HM44 je vyrábí továrna v Hadídu. Pro stroj vyvinutý pod taktovkou Íránu to znamená zásadní ctnost, že mají houfnici vlastně americkou (i když původem z šedesátých let), ale tato má rychlost palby, přesnost i střelivo srovnatelné se současnými západními. Její odpozorovaná kadence palby je pouhých pět ran v minutě, což je na světové scéně podprůměr, protože rychlost střelby moderních houfnic je nejméně šest, spíše 8 a někdy až 12 ran za minutu.
Dostřel íránské houfnice je potvrzený na 30 km, přičemž používá podobné západní vymoženosti jako laserový dálkoměr a poloautomatické nabíjení. Hlaveň vypadá navlas stejně jako ta první americká, je vybavena zdvojenou úsťovou brzdou, ejektorem spalin (odtahem plynů z hlavně), má zásobníkový rotační mechanismus nabíjení a jiné detaily. Nebyl by to však Irán, kdyby v sobě stroj neobsahoval aspoň něco ruského (sovětského), takže zbraňová část jede na podvozku tanku T-72. Existuje také několik kusů vylepšené verze Raad-2M, která má ukrajinsky modernizovanou verzi unikátního sovětského tankového motoru konstrukce 5TDF, který je pětiválcovým dieselem s přímým vstřikováním.
Íránský zbraňový komplet Raad-2 je ovládán posádkou tří členů. Jeho pásový podvozek má v řadě 6 kol za sebou a je částečně z boku pancéřován. Raad-2 nemá schopnost palby na přímou viditelnost a v boji bude nejspíš používán pro ostřelování nepřátelských vzdálených pozic a opevnění. Na střeše má také sekundární obrannou zbraň v podobě 12,7 mm se schopností protileteckého náměru. Celá zbraňová věž je ovládána strojově, ale rotace má také manuální záložní mód. Zatímco dva členové posádky sedí v kabině, 3. střelec je po celou dobu v zadní kapsli.
Výčet střeliva zahrnuje všechny typy střeliva NATO a starší sovětského původu, jako střelivo tříštivotrhavé, kouřové, osvětlovací, proti živé síle, s chemickou naloží a nově i Íránem vyvinuté raketou asistované střelivo naváděné laserově, to jest vysoce přesné. Írán houfnici oficiálně uvedl až 2002 a má se za to, že jí disponuje zhruba dvěma sty kusy. Zbraň si veze zásobou 30 kusů munice a 650 nábojů do kulometu.
Specifikace
Hmotnost 36-40 t; délka 9,14 m; motor 840 koňů; silniční rychlost 65 km/h; dojezd 450 km;
Zdroje
https://tvd.im/land-systems/2368-dio-raad-2-thunder-2.html
https://eng.mentorbizlist.com/4330837-5tdf-engine-technical-specifications
hlavňové
dělostřelectvo
SPG(h) :: Graf
raketové
dělostřelectvo
MLRS :: Hodnocení
houfnic :: Hodnocení
raketometů