Elektronicky ovládaná zbraňová stanice

Remote weapon station (RWS)
Remote controlled weapon station (RCWS)
Fernbedienbare Waffenstation

Mluvnická vsuvka

Pojem dálkově ovládaná stanice může vyvolávat nedorozumění o tom, kdo vlastně, co a odkud ovládá. Například může v mysli vzniknout situace, že posádka jako jede pěchotním vozidlem a nějaký dědek na 200 m vzdáleném kopci jim jako ovládá kulomety, které má přitom posádka rovnou nad hlavou.

Proto jsem dříve razil pojem vzdáleně ovládané zbraňové stanice, který principiálně navazuje na informatický koncept vzdáleného a lokálního počítače.

Celou nesrovnalost hravě řeší pojem "elektronicky ovládaná" zbraňová stanice,  u kterého je hned jasné, že posádka vozu ovládá zbraně, jež má nad sebou, ovšem dělá to prostřednictvím elektroniky a orientuje se soustavou kamer. Posádka vozidla ovládá neomuženou zbraňovou věž (tedy stanici), od které je vzdálena pouhé desítky cm, avšak ze skrytu za pancéřovou přepážkou a nemusí na zbraně ručně sahat a vystavovat se tím nebezpečí. Přitom má k dispozici celou pokročilou elektrooptiku, jako noktovizor,  termovizor a ovlivňuje celý digitální systém řízení palby.

RWS z encyklopedie

Jde o lehký zbraňový systém obsluhovaný z vnitřku vozidla (elektronicky). V bojových vozidlech dneška jsou na stanici umístěny povětšinou těžké kulomety nebo kanony středních ráží (do 50 mm). Ochraňuje se tím bezpečí posádky a zároveň se šetří prostor a hmotnost věžového prstence a na něm velké posádkové zbraňové věže, ve které by byl fyzicky přítomen střelec. Střelec nemusí "koukat trubičkou" přes hledí, nýbrž obraz cíle vidí na obrazovce a střelbu na něj  míří pomocí digitálního ovládacího panelu (třeba s joystickem). Lidskému operátorovi systém poskytuje jednotný výstup z kamer, elektrooptiky, periskopů, laserového dálkoměru, stabilizace hlavně, balistického počítače apod., což potom celé dotváří digitální systém řízení palby.

Na stanici rovněž bývají světlomety či infračervené světlomety k ozařování nebo oslepování cílů a také detektor ozáření laserem, který automaticky spouští generátor kouřové clony (třeba v podobě kouřových granátometů). 

Prakticky každý výrobce pěchotních vozidel je zároveň výrobcem vlastních zbraňových stanic a existují samozřejmě dedikovaní výrobci jenom zbraňových stanic (jako třeba norský Kongsberg, belgický John Cockerill (CMI Defense)).

Zdroje

https://de.wikipedia.org/wiki/Fernbedienbare_Waffenstation

https://www.kongsberg.com/what-we-do/

https://johncockerill.com/fr/defense/

https://www.army-technology.com/contractors/turrets/cmi/

 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck