Armor- RPG net

Síť pro zneškodňování raketou poháněných granátů

Význam sítě na zachytávání RPG je často přeceňován a proto se také tyto sítě u vozidel příliš nepoužívají. Ano, síť slouží jako předsádka, která zachytí vozidlo ohrožující hlavici, ale ta stejně vybuchne a může vozidlo i zničit.

Pouze se změní trajektorie této přilétající hrozby s kumulativní hlavicí a ta tudíž nemá tak ideální podmínky pro vytvoření svého ničivého účinku, jako při přímém dopadu na pancíř vozidla. RPG net je prakticky na stejném principu jako síť fotbalová. 

Účinek sítě je tedy pochopitelně ještě menší, než u tvrdého klecového pancíře z kovových latí, které dovedou často zdeformovat kumulativní nálož tak, že ztratí svůj účinek úplně. Klecový pancíř na zádi tanku, který obklopuje prostor pro munici, svůj význam má, ale pokud jakákoli HEAT (High explosive anti-tank, trhavá)  hlavice zasáhne pancéřované auto, tak ho nejspíš zničí síť nesíť. Většina těchto hlavic jsou dnes totiž tandemové,  tedy vybuchují dvakrát za sebou. První výbuch zničí síť a druhý hlavní výbuch pokračuje na pancíři, jako by se nechumelilo. 

Od amerických vozidel je známé konkrétní řešení Q-Net od firmy QinetiQ. Síť je zpevněna kovovými uzly a mezery v síti musí být vždy menší než je průměr bojové hlavice. V ideálním případě se zmáčknutím hlavice její  vlastní kinetickou silou zruší její roznícení. Význam sítě je hlavně v tom, že je o polovinu až dvě třetiny levnější než klecový pancíř a také v tom, že nepředstavuje takovou dodatečnou zátěž pro lehčí kolová vozidla. Američané sítěmi vybavují  vozidla  MaxxPro, Humvee, RG-31 a M-ATV.

UK používá na svoje vozidla síť Tarian od firmy AMsafe,  která je úplně nejlehčí a nejsnáze připevnitelná a byla posvěcena královnou. Výrobce přiznává, že její hlavní význam je ve snižování logistického břemena,  když už to tam teda podle  britského ministerstva obrany musí být.

Zdroje

https://www.quora.com/How-does-an-RPG-net-on-military-vehicles-work 

https://en.wikipedia.org/wiki/Q-Net

https://amsafebridport.com/rpg-protection/rocket-propelled-grenade/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren