RM-70 Vampire 4D

Self-propelled multiple rocket launcher
Český samohybný dělostřelecký raketomet ráže 122 mm

RM-70 je rodina čtyřech vývojových vzorů českých samohybných dělostřeleckých raketometů ráže 122 mm. Za jejich vývojem nestojí nikdo jiný než hlavní český  výrobce těžké bojové techniky v ČR - Excalibur Army. Je to strašně dávno,  kam by se  počátky RM-70 daly vysledovat až k proslulému sovětského raketometu BM-21 Grad. 4D Vampire je ovšem silně modernizovaným následníkem. 

Raketomet má být českou armádou nasazován  k  postřelování dělostřeleckých pozic nepřítele, těžké techniky,  opevnění  a center odporu, k přímé palebné podpoře na velkou dálku. 

RM-70 Vampire 4D se pyšní především moderním digitální systémem řízení palby, kdy veškerá rozhraní pro ovládání zbraní jsou digitální a ovládána pomocí multifunkčních panelů. Kromě toho  je zde přítomen moderní navigační systém, komunikační systém. Vozidlo raketometu je integrováno do síťového scénáře velícího systému digitálního bojiště a s velením si odpalovač vyměňuje hlasové i datové  informace. 

Kontejner na mobilním odpalovači  jímá  40 šachet pro dva typy 122 mm raket. Rakety  mají hlavice s  tříštivou (střepinovou) naloží, jedna váží 66 kg a jejich dosah je 20 a 40 km. Nové rakety  jsou nabíjeny unikátním nabíjecím mechanismem, který znovu nabije všechny rakety za půl minuty.  Rakety  mohou být záložním způsobem  nabíjeny posádkou manuálně do 2,5 minut. Celá salva 40 raket je vypálena za 20 sekund  a zahladí vše na ploše tří hektarů. 

Raketomety operují v dělostřeleckých bateriích,  z nichž jedna taková se skládá z řídícího stanoviště,  vozidla obsluhy,  velícího a průzkumného vozidla,  vozidla meteorologického průzkumu,  případně zásobovacích vozidel  a především s několika více samotnými vozidly odpalovačů systému Vampire.

RM-70 má na střeše montován 7,62 mm  kulomet pro vlastní ochranu a před kabinou mívá často připojenu radlici buldozeru. Kabina je slabě pancéřovaná a skýtá úkryt šesti vojákům. Kabina je klimatizovaná a poskytuje posádce ochranu před prostředky hromadného ničení (CBRN) a také balistickou ochranu na úrovni NATO standardu STANAG 4569 Level 1, tedy pouze vůči útočným puškám se standardním přelivem. Ani to ovšem nebývá u dělostřeleckých raketometů běžné.

Modernizace se  velmi týká pojezdové části: Místo  stařičkého sovětského náklaďáku Ural-375D je zde použit nejmodernější terénní 8x8 podvozek Tatra 815Z s prvotřídní průchodností těžkým terénem. Pohonnou jednotkou je vznětový osmiválec Tatra T3C-928.90 V8  o výkonu 300 kW. Stroj pro účel co nejvyšší pohyblivosti kombinuje dojezdová jádra pneumatik s centrální kontrolu tlaku v nich. 

Raketomet je strategický mobilní (transportovatelný vzduchem) pomocí letounů C-130 Hercules. 

Specifikace

Bojová hmotnost 25,7 t; délka 9,55 m;  silniční rychlost 85 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

https://www.excaliburarmy.cz/cs/raketomety-p10

http://www.military-today.com/artillery/rm_70.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus