APS- Quick Kill

Quick Kill
Hard-kill active protection system
Americký systém hard-kill aktivní ochrany

Quick Kill jako systém protiopatření byl vyvinut americkou Raytheon pro ničení nepřátelských hrozeb v podobě přilétajících ATGM, raket a RPG. Byl součástí amerického zbrojního programu Future Combat Systems.

Quick Kill detekuje přilétající projektily svým AESA radarem. Poté je spočítána jejich přesná trajektorie dopadu a rychlost a je vytyčen bod, do kterého se systém má strefit. Do té doby je podobný s izraelským Iron Fist. Dále se však rozhoduje mezi použitím malé hlavice pro pomalu letící RPG a nebo velké hlavice proti ATGM a dělostřelectvu. Dále je hlavice vystřelena nahoru nad vozidlo, ve vzduchu se přesně natočí vůči cizímu projektilu a exploduje. Hrozba je zlikvidována přesně mířenou explozí kumulativní nálože. Najdětě si někde zpomalené video Quick Kill v akci. Člověku se až nechce věřit, že takto komplexní princip skutečně funguje!

Quick Kill má 360° pokrytí a sám se nabíjí ze zásobníku se 16 nebo 8 střelami. Dá se údajně uzpůsobit i na vrtulníky, ačkoli JLTV jím vybavovány nebudou, protože tlaková vlna generována vlastním Quick Kill je schopna poškodit slabě pancéřovaná auta, což si s vrtulníky protiřečí.

Systém je unikátní tím, že svoji střelu vyhazuje vertikálně, ta se potom ve vzduchu natočí správným směrem a odpálí svoji kumulativní nálož. O detailech řízení a směrování hlavice se však nikdo příliš nezmiňuje. Poskytuje nad vozidlem svoji polokouli ochrany. Ukázal se účinným i při poražení dvou současných hrozeb z jiných úhlů.

Protože jde vlastně o miniaturizovaný raketový systém ochrany, je komplexní a drahý. Při rozsáhlém testování 2007 se ukázal stále jako nedospělý, přičemž favorizován byl izraelský Trophy na principu brokovnice. Od 2012 se však pracuje na vylepšení a integraci do komunikačního systému bojiště a naděje jsou nadále veliké, neboť američané se nechtějí vzdát svého řešení, nízké hmotnosti a polokoule 360° ochrany i na delší vzdálenosti od vozidla.

Zdroje

http://raytheon.mediaroom.com/index.php?s=43&item=2251

https://en.wikipedia.org/wiki/Quick_Kill

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Kdo šlápne do lejna, musí si umýt nohu.
africké přísloví