QN-506

Čínský Terminator

U vozidla QN-506 se Číňané nechali inspirovat ruským Terminátorem BMPT. Inu, proč ne. A zase to počínsku vyhnali do dvou extrémů. Vozidlo bylo vyvinuto společností Wuhan Guide Infrared a představeno 2018.

Jednak se jim utrhla ruka se zbraňovými systémy, kterých je hned sedm na jednom vozidle a jednak to přehnali se stářím pojezdové části, kterou je podvozek z čínského (sovětského) tanku let padesátých. Ostatně proč ne, někdo to vyzkoušet musel. Také čínský terminátor má obstarávat podporu tanků, resp. zastávat roli jejich ochrany vůči protitankovým prostředkům v zastavěném prostředí.

Na ježaté zbraňové věži je tedy montován 30 mm kanón s protileteckou schopností s dostřelem 2 km, čtyři PTŘS (ATGM) s dosahem 4 km, raketomet dvaceti neřízených miniraket, odpalovač dronu s dosahem 10 km, odpalovač čtyř miniaturních střel s plochou dráhou letu S-507, protiletadlové řízené střely, šest tub granátometu a kulomet ráže 7,62 mm. Věž může dle dnešních očekávání pálit do stran v plném úhlu 360° a nahoru s maximálním úhlem náměru 53°. Výsledkem by měl být stroj schopný pálit na všechno kromě stíhaček a balistických raket.

Hlavní zbraní, která se bere vážněji, zůstává 30 mm kanón a ŘS QN-502C, které dokáží proniknout 1000 mm RHA a mají schopnost útočit na tanky shora. Třetími nejdůležitějšími jsou 70 mm rakety QN 201, jako obdoba amerických laserem naváděných APKWS-II. Dron QN-506 je quadrokoptéra rozšiřující situační přehled. Ve vzduchu se udrží 40 minut a letí rychlostí kolem 50 km/h.

Věž je jako u svého vzoru dálkově operována z vnitřku vozidla. Posádku tvoří dva vojáci. Jeden se stará spíše o pojezd a jeden o data z množství senzorů jako je laserový dálkoměr, noční/denní kamery, tepelný zobrazovač a panoramatické hledí. K výbavě patří také novinka moderních bojišť - čínská verze lokátoru nepřátelské palby.

Oproti muzejnímu podvozku Type 59 (sovětský T-54) je zbraňová věž údajně velmi moderní, s digitálním systémem řízení palby. Řidič má k dispozici dvě úzká přední okna z neprůstřelného skla.

Ačkoli umístění tolika různých zbraní na jednotný prostředek bude rozhodně přidělávat těžkosti v jejich použití, Číňanům v tomto případě rozumím. Jde jim o psychologický či spíše symbolický efekt svého terminátora: Jsme nejlidnatější země, budeme největší mocností, máme tedy vozidlo s nejvíce zbraněmi na světě. Dokonce očekávám, že symbolika je hlavním důvodem vyvinutí QN-506, které asi do skutečného boje ani nikdy nepojede (např. kvůli obstarožnímu podvozku). Bude však zásadním trhákem pro demonstraci rostoucí síly Číny na přehlídkách.

Zdroje

https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a24793656/chinasterminator-tank-support-vehicle-is-bristling-with-weaponry/

https://nationalinterest.org/blog/buzz/china%E2%80%99s-newest-armored-vehicle-terminator-tank-36307

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ačkoli budoucnost se zdá daleko, začíná právě dnes.
Civilization 6