Python-5
Short-range air-to-air missiles
Protivzdušná střela vzduch-vzduch z Izraele
Nejslavnější řízenou střelou soubojů stíhačů z dílny Izraele je beze vší pochybnosti rodina raket Python. Za jejich vývojem stojí izraelský RAFAEL, který během vývoje prvních střel Python se ještě nazýval (Armament Development Authority).
Od roku 1959 byly střely vyvíjeny jako Shafrir, později v 1978 jim byla dána anglická přezdívka Python.
Nejnovějším dovývojem dneška je Python-5 z 2006, kteréžto střely se nachází ve výzbroji patnácti letectev světa. Izraelci hned od začátku svého státu chtěli řízené střely vyvíjet zcela vlastní až se za těch 50 dalších let skutečně stali světovou autoritou ve vývoji raketových protivzdušných zbraní. Velký nástup na scénu zaznamenaly v židovské YomKipurské válce, kde měly Shafrir-2 na kontě 89 sestřelů. Python-3 byl importován do Číny s veškerými technologiemi v roce 1983, kde odstartoval kaskádu čínských raket PL-xx do leteckých soubojů.
Nejvýznačnější pro dnešek je Python-5 se všemi přednostmi svých předchůdců. Ten se již vyznačuje schopností zaměřit cíl až po odpalu rakety. Jeho elektrooptický hledač sleduje infračervený obraz cíle ve dvou oblastech EM spektra, v infračervené a v ultrafialové. Pomocí chlazení dále snižuje záření na pozadí, aby lépe rozlišil skutečnou stíhačku od klamné světlice. Její "zorný kužel" přesahuje 100° a ještě je rozšiřován spoluprací s přilbovým zaměřovačem na hlavě pilota. Multi-aspectem spolu s digitálním zpracováním signálů dovede zaměřit cíl při pohledu zpředu, respektive nezáleží na orientaci cíle. Již od 1990 využívá zaměřovače v helmě zvaného DASH (Display And Sight Helmet) od izraelského Elbitu. Raketa zatáčí pomocí množství řiditelných aerodynamických ploch, takže se jí přisuzuje schopnost manévrování jako by měla vektorování tahu.
Python-5 je tepelně naváděnou střelou na krátkou vzdálenost. Raketa svými parametry nijak nevybočuje z mezí svých světových kolegyň. Hmotnost celé střely je 104 kg, délka 3,1 m; průměr rakety 16 cm a bojová hlavice váží 11 kg. Výbuch se iniciuje v blízkosti cíle (odměřené laserem), maximální vzdálenost sestřelu je 20 km. Raketa dosahuje rychlosti letu Mach 4.
Největším operátorem bude izraelské letectvo, které se chystá svoje americké nejnovější stíhačky F-35 Lightning II vyzbrojovat raketami Python-5. Existují i pozemní odpalovače protivzdušné obrany pracující s raketami Python-5 a Derby.
Zdroje
https://www.aerocontact.com/en/virtual-aviation-exhibition/product/267-air-to-air-missile-python-5
https://www.rafael.co.il/wp-content/uploads/2019/03/python-5-eng.pdf
https://www.airforce-technology.com/projects/python-5-air-to-air-missile-aam-rafael-israel/