Pinaka MBRL

Pinaka MBRL
Multi barrel rocket launcher
Indický samohybný dělostřelecký raketomet

Raketomet Pinaka byl navržen mezi lety 1986 až 1992 indickou Defence Research and Development Organisation (DRDO) pro potřeby indické armády. Nalézá se v kontinuální výrobě od 1998 do současnosti.
Existují dvě vývojové verze: Mark-I s dosahem raket 40 km a Mark-II s dosahem 75 km. Systém umožňuje vypálit salvu 12-ti raket s tříštivotrhavou (HE) hlavicí do 44 sekund.

Raketomet je montován na osmikolovém trucku Tatra Kolos přeznačeném pod indickou BEML. Raketomet se setkal s nasazením prověřeným úspěchem 1999 v Kargilské válce (mezi Indií a Pakistánem). Od té doby ho indická armáda chce udržovat ve velkých počtech. Podobně jako u mnohých ostatních dělostřeleckých raketometů je i Pinaka dodávána v celých bateriích. Jedna sestává z šesti raketometných vozů (s 12-ti raketami), šesti vozů se zásobou střeliva, šesti nabíjecích vozů a dvou velitelských vozů s digitálním systémem řízení palby, střeleckých radarem a meteorologickým radarem.

Raketomet v jedné dávce neutralizuje plochu 0,8 kmˆ2. Má schopnost rakety vystřelovat postupně nebo také najednou. Velitelské vozidlo síťovým systémem propojuje všech šest odpalovačů v baterii a řídí palbu všech současně. Každý odpalovací vůz však je samostatně vybaven systémem řízení palby pro případ, že by byl ve válce oddělen od své baterie. Každý tedy může fungovat autonomně.

Rakety mají průměr 214 mm, hmotnost bojové hlavice 100 kg a odchylku v přesnosti 1-2% uražené vzdálenosti. Čas na pře-nabití systému mezi salvami dělá 4 minuty. Rakety nesou čtyři typy konvenčních hlavic. Systém má čtyři módy operace: Autonomní, samostatný, dálkově ovládaný (do 200 m od vozidla) a manuální. Indové samozřejmě nezapomínají všude udávat, že Pinaka stojí osminu toho, co americký M270, avšak já proto musím připomenout, že oba se nalézají jak co do mobilních, tak co do bojových výkonů v úplně odlišných kategoriích.

Význačné vlastnosti udávané výrobcem jsou obdobné jako u ostatních MLRS světa a tedy nijak nevyčnívající, jakýž to dojem má oficiální stránka výrobce navodit, tedy: Nejnovější a bojem prověřené digitální komunikační technologie, operační čas přizpůsoben taktice shoot & scoot, digitální příkazová konzole, vybavení pro noční operace, také schopnost pokládání min.

Posádka je chráněna přetlakovým systémem NBC ochrany. Pinaka, jako všechno dělostřelectvo Indie, je propojena do systému DRDO's Artillery Command & Control System (ACCS) indické armády. Je také samozřejmě schopna spolupráce s indickými jednotkami SATA (Surveillance & Target Acquisition) pro dělostřelectvo s UAV Heron a s izraelským systémem LORROS (Long-Range Reconnaissance and Observation System).

Pinaka Mk. II je nositelem oněch celosvětově aktuálních technologií. Kromě dostřelu má zvýšenu i přesnost, udávanou na 60-80 m pro všechny dostřely. DRDO již vyvíjí verzi Mk. III spolu s izraelskou IMI. Pracuje se především na systému pro kontrolu trajektorie letu raket (TCS) pro další navýšení přesnosti. Dále na GPS navádění pro rakety. Se zkušenostmi vývojem Pinaky získanými se paralelně také vyvíjí také MLRS delšího dosahu inspirované ruským MLRS Smerch. Pinaky by tím měly získat nové 7,2metrové rakety s dosahem 120 km a 250kilogramovou hlavicí. Pomocí laserového gyroskopu Sagem Sigma 30 by rakety měly získat schopnost přesně naváděné zbraně.

Indie chce do 2022 operovat s 10 regimenty MLRS Pinaka a plně jimi nahradit všechny v současnosti zastaralé MLRS Grad.

Specifikace Pinaka Mk. II

Navržen 1992 a stále zdokonalován; hmotnost ? tun; délka 5,2 m; posádka 5 členů; diesel motor ? hp; max. rychlost 80 km/h; dojezd 800 km; 12 řízených střel Pinaka s dosahem do 75 km.

Zdroj

Pinaka. Military-Today.com. Web. 2016
<http://www.military-today.com/artillery/pinaka_mlrs.htm>

The Indian Pinaka MLRS. TankNutDave.com. Web. 2018.
<http://tanknutdave.com/the-indian-pinaka-mlrs/>

Pinaka Multibarrel Rocket Launch (MBRL) System. Army Technology. army-technology.com. Web. 2018 <https://www.army-technology.com/projects/pinaka-multibarrel-rocket-launch-system-indian-army/>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nová vědecká pravda nevítězí tak, že oponenty přesvědčí a ukáže jim světlo, ale spíše tak, že její oponenti postupně vymřou.
Max Planck