Peresvet

High energy laser weapon
Ruský (taktický? strategický?) laser

Od 2018 se i Rusové mohou tvářit, že skutečně mají laserové zbraně a stojí tak v tomto prvenství po boku Němců, Izraelců a Američanů. Ruské řešení laserové zbraně je samozřejmě ještě utajovanější, než ostatní výše zmíněná a z toho mála, co se o něm k západním analytikům dostalo víme, že:

Ruský zbraňový laserový systém se jmenuje Peresvet a může být nasazen do protivzdušné obrany, v ideálním případě pro sestřelování řízených střel, což by mělo být jeho doménou.

Zbraň byla zmíněna Půťou (Putinem) 2018 jako strategická zbraň. Jeho nasazování do ozbrojených složek Ruska proběhlo už 2017. Dle generála Gerasimova jde skutečně o strategické zbraně umísťované souběžně s mobilními odpalovači ICBM, aby kryly jejich manévry (zřejmě sestřelováním špionážních letounů). Dle generála Šojgu byl 2019 umístěn v pěti divizích balistických raket. Pokud jsou ale obrázky pravdivé, pak to vypadá na vlas stejně jako izraelská a německá laserová zbraň, která má pouze taktickou působnost v ochraně měst před dopadající palbou raketového dělostřelectva.

Dle ruského analytika Korotchenka, Peresvet má být využíván na ochranu proti bezpilotním letounům (jež jsou ponejvíce špionážní na poměrně krátkou vzdálenost). Síla laseru silně závisí na počasí a konzumuje obří množství energie. Systémy jsou mobilní pomocí těžkého trucku.

Takže to samé, co Iron Beam a Skyshield. A stejně jako u nich jde o významné zlevnění protiraketové obrany. Na rozdíl od protiraketových raket, laserový paprsek je kromě energie "zadarmo". Půjde tedy o sestřelování řízených střel, dronů a střel s plochou dráhou letu na velmi krátkou vzdálenost.

Podle Půťy a ministra války Borisova však již teď mají množství letadel vyzbrojených laserovými palubními přístroji, které budou sloužit k ničení cizích raket ve vzdušném boji. Nakonec to prý bude mít každé letadlo. Ano, o to samé se snaží američané, ale ten konečný scénář ještě hned tak nenastane. Posledním vývojovým stupněm dle Borisova mají být rakety vybavené optickou hlavicí, které by bodovou protivzdušnou ochranu mohly uskutečňovat na dlouhé vzdálenosti. Naštěstí také vyjadřuje znepokojení, jak je vystresován američany, kteří "již zřejmě mají HEL zbraně i proti lehce pancéřovaným vozidlům".

Není bez zajímavosti, že o názvu Peresvet rozhodli ruští občané při online-hlasování. Tak vida. U nás se nechtějí rozjet ani online volby a Rusové už hlasují o názvech vojenských technologií.

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/vlk.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Peresvet_(laser_weapon)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Skleróza je matka turistiky.
Zdeněk Izer