Peregrine
Small Advanced Capability Missile (SACM)
Nová US standardní střela leteckých soubojů typu BVRAAM
Americký výrobce hi-tech zbraňových systémů Raytheon, které mají co do činění s letectvím, uvádí ohledně Peregrine na svém webu jenom trochu náznakových informací: Peregrine má být nová zbraň do stíhacích soubojů, která se má vyznačovat malostí, lehkostí rychlostí a má být odpalována ze vzduchu z omužených stíhačů na letecké cíle všech typů, včetně střel s plochou drahou letu.
Raytheon o Peregrine dodává, že díky důrazu na lehkost a množství bude až zdvojnásobena zásoba střel, které letoun ponese a v boji je bude vystřelovat frekventovaněji, než bývá běžné dnes. Rozhodně jimi nebude tolik šetřit jako u vzduch-vzduch střel dneška. Bude to tedy střela polovičních rozměrů Sidewinderu, avšak s doletem na střední vzdálenost. Hmotnost 68 kg a délka 1,82 m. Raytheon v úspěšnosti nových raket sází nejvíce na jejich sofistikovaný senzor, který má být nejdokonalejším naváděním řízené střely doposud. Má umět nacházet cíl třema různými způsoby nezávisle, což by bylo opravdu jen zřídka kdy viděné.
Vše je ve shodě s budoucí leteckou doktrínou USA o tom, že vzdušné nadvlády pomocí letounů páté a další generace má být dosahováno prostřednictvím mnohem více střel než dříve, naznačují dokonce záplavu protivníka množstvím současně letících raket.
Raytheon dokončil vývojový program Peregrine již koncem roku 2019. Vývoj nebyl na zakázku, ale financován z vlastního zdroje Raytheonu, měl za cíl předvést bezvadnou střelu pro souboje, o kterou letectvo samo rychle získá zájem.
Údaje jsou zatajovány, ale můžeme čerpat z náznaků: Raketa Peregrine má mít dosah současných střel Amraam AIM-120, tedy dolet na střední vzdálenost, avšak manévrování daleko mrštnějšího Sidewinder AIM-9X. To vše při poloviční hmotnosti k dnešním AIM-120. Peregrine znamená v angličtině sokola stěhovavého a Raytheon dodává, že jde o jednoho z nejkrásnějších a nejrychlejších ptáků. A živí se výhradně dalšími ptáky, jež loví za letu. Takže tak.
Každý sokolník v Mongolsku vám řekne, že největší potíž je dostat ptáka s ulovenou kořistí ještě někdy zpět k majiteli, ale to nás vlastně u neživého Peregrine už nezajímá. Takže co se informací o budoucí řízené střele US letectva týká, údaje o Peregrine jsou zatím veselou taškařicí opředené nic.
Indický server dodává, že zbraň s přezdívkou Peregrine má v boji nahradit současné AIM-120 Amraam a stejně tak Aim-9x Sidewinder. V roli se má doplňovat s budoucí AIM-260 JATM od Lockheed Martin, která ho bude doplňovat právě v dlouhém doletu střel BVRAAM. Spolu s nimi tu bude ještě záhadná LRAAM od Boeingu. Projekt střel JATM je také těsně před dokončením. Střely JATM však budou dvojnásobně dlouhé. Obě rakety Peregrine i JATM současně budou mít vysokou pravděpodobnost zásahu prvním výstřelem.
Zdroje
https://www.raytheonmissilesanddefense.com/what-we-do/air-warfare/air-to-air-missiles/peregrine-air-to-air-missile
https://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/peregrine.htm
https://www.thedefensepost.com/2022/12/20/raytheon-next-gen-missile/