Patriot (MIM-104)

Patriot Missile Long-Range Air-Defence System
Americký protiletecký systém středního a delšího dosahu

Asi málokterá zbraň je tak symbolicky spjata se zemí svého původu jako Patriot a USA. Jde o proslulý americký raketový systém protivzdušné obrany pracující na různé vzdálenosti, v různých výškách, za každého počasí a chrání občany USA a spojence nejen proti balistickým raketám, ale také střelám s plochou drahou letu i vysoko letícím letounům. Je vyráběn americkými firmami Raytheon a Lockheed Martin od 1981 a je neustále vylepšován. Ve výzbroji má zůstat až do 2040.

Pro svoji víceúčelovost a také z důvodů jednotné servisní náročnosti ho kromě armády U.S. používají také armády Německa, Řecka, Izraele, Japonska, Kuvajtu, Nizozemí, Arábie, Korey, Polska, Švédska, Kataru, Emirátů, Rumunska, Španělska a Taiwanu.

Nejtypičtějším nasazením ve válce byla válka v Zálivu a souboj amerického systému Patriot s iráckými/ruskými raketami SCUD.

Další upgrade raket PAC-2 přivedl na svět vylepšené rakety Guidance enhanced missile (GEM-T), které se samy aktivně navádí ve střední fázi letu a radiovým downlinkem korigují svůj kurz s pozemním radarovým stanovištěm. Cíl je ničen v terminální fázi letu výbuchem 90 kg bojové hlavice. Dálkový dosah raket se pohybuje okolo 70km a výška cíle přes 24 km. Cíl může být zničen mezi minimálním a maximálním časem letu rakety, tedy mezi 9 sekundami až třemi a půl minutami.

Od 2003 byly pro Patriot typické rakety PAC-3 s vylepšeným naváděním oproti PAC-2 pomocí vlastního AESA radaru v hlavici každé střely. (PAC-3) = Patriot advanced capability missile má jiný mechanismus účinku - cíl ničí kinetickou silou přesným zásahem kinetické hlavice (interceptoru) (hit-to-kill approach). Raketa pro jistotu také nese ještě malou výbušnou hlavici (Lethality Enhancer). Rakety PAC-3 se samy navádí k cíli pomocí milimetrového radaru pracujícího v pásmu K vyrobeným firmou Boeing. Na jeden odpalovač se vejde 16 raket PAC-3 oproti čtyřem PAC-2.

PAC-3 MSE jsou dalším vývojem raket: missile segment enhancement. Je přidán výkonnější motor a manévrovací křidélka proti více sofistikovaným křižujícím střelám po 2008. PAC-3 MSE jsou od 2008 postupně dodávány spojeneckým zemím.

Mobilní odpalovač systému patriot je M901 launching station nesoucí 4 rakety. Je ovládán cele na dálku z řídícího radarového stanoviště. Toto stanoviště Engagement control station (AN/MSQ-104) vlastně jediné z celého systému má lidskou posádku. Zprostředkovává komunikaci mezi M901 odpalovači, dalšími bateriemi a s vyšším velením. Jsou v něm tři lidští operátoři ovládající vše pomocí plně barevného UI a multifunkčních displejů.

Klíčovou součástí stanoviště je jeho radar AN/MPQ-53 s aktivním elektronickým snímkováním starající se o detekci, sledování a navádění střel a účastní se elektronického boje (ECCM). Rychle střídá frekvence čímž je odolný vůči rušení. Toto je v kontrastu s většinou ruských a evropských SAM systémů, které využívají na zvláštní účely i tři až pět různých radarů. Pole antény radaru sestává z 5000 fázově posunutých dílčích antén. Radar se stará i o friend-or-foe identifikaci cílů (IFF). Radar je na samostatném vozidle a s ostatními se dorozumívá digitálně. Radar má dosah 100 km, sleduje naráz 100 cílů přičemž devět odpálených raket k nim navádí současně. Raytheon však ustavičně upgraduje výkony radaru.

Součástí systému jsou také neméně důležité vozidlo se senzorovými stožáry a vozidlo s vlastním dieselovým zdrojem energie. V zásobě má dvě 100 gallonové nádrže paliva a s každou může pohánět zařízení celé baterie 8 hodin třífázovým proudem a výkonem 150 kW.

Celý systém je vysoce mobilní pomocí náklaďáků Oshkosh HEMTT.
Délka raket je 520 cm, jejich průměr 40 cm, manévrují čtyřmi křidélky tvaru lichoběžníku. K cíli cestují rychlostí Mach 4,1.

V současnosti se pracuje na Patriot Advanced Affordable Capability-4 (PAAC-4), který vychází z izraelského David's Sling. Ten bude levnější, mrštnější a bude ničit cíl čistě přesným zásahem. Zároveň se upravují rakety PAC-3 pro odpalování ze vzduchu z vojenských stíhaček.

Zdroje

https://www.army-technology.com/projects/patriot/

https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6