R-600 (Panus)

Infantry fighting vehicle
Thajský prototyp vozidla budoucnosti

R-600 8x8 vozidlo je horkou novinkou, neboť v půlce 2019 je teprve ve stavu prototypu a v usilovném vývoji. Neví se o něm zatím mnoho, o to více však všichni chtějí vidět thajské vozidlo. Vyvíjí ho thajský Phanat Assembly Company a vyrábět ho zřejmě bude thajský Panus. Zatím víme zhruba tolik, že nemá nic společného s českým příjmením Panuš.

Také, že do prototypu je zatím montován diesel motor Cummins o výkonu 600 hp, který mu zřejmě dotváří provizorní jméno.

Za zbraňovou věž byla pojata NEFER pro 30mm kanóny od tureckého Aselsan. Zdá se, že má vyplňovat více bojových úloh než jako pouhý transportér pěchoty. Počítá se s raketovou, kanónovou, obojživelnou a čistě transportní verzí.

Je důležité připomenout, že Thajský Defence Technology Institute teprve 2013 představil obdobné vozidlo Black Widow, které ještě ani nedospělo do sériové výroby. Kromě toho thajská královská armáda 2007 nakoupila 250 ukrajinských BTR-3E1. Bude snad Thajsko potřebovat ještě dvě vlastní vozidla stejného druhu? Časem uvidíme. Někde jsem se dočetl, že vysoký zájem Thajska o pěchotní vozidla má jednou sloužit ozbrojenému potlačení bujícího musláctví na jihu země.

Zdroje

https://defense-studies.blogspot.com/2019/06/panus-r600-8x8-will-be-equipped-with.html?showComment=1561539743166

https://www.asiapacificdefensejournal.com/2019/06/thailand-prepares-prototype-8x8-armored.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk se poučuje ne tím co slyší, ale tím, co vidí.
japonské přísloví