R-600 (Panus)

Infantry fighting vehicle
Thajský prototyp vyloďovacího vozidla budoucnosti

R-600 8x8 je jedna z horkých novinek na poli IFV/APC, neboť Thajsko jich připravuje více. Panus ho vyvíjel kolem 2019 a hotové představil teprve 2021. Neví se o něm zatím mnoho, snad hlavně to, že ho vyvíjí thajský Phanat Assembly Company, což nemá nic společného s českým příjmením Panuš.

Vozidlo má dle výrobce vystupovat ve dvou variantách: V neozbrojené a ve vyzbrojené tureckou zbraňovou věží Aselsan Nefer s 30 mm kanónem.

Vozidlo je konstruováno tak, aby mohlo hbitě manévrovat hustě zalesněným prostředím thajského království. Zatáčí všemi koly a je plně obojživelné. Je veřejným tajemstvím, že Thajci připravují útok na bující hnízdo komunistů a muslimských separatitstů na jihu země a přesně takováto vozidla se k tomu nejvíce hodí.

Panus R600 má být také standardním exportním obrněným vozidlem pěchoty. Neozbrojený základ vozidla váží 25 tun, je 8,4 m dlouhý. Světlá výška je 50 cm. Pohonem je vznětový motor Cummins o výkonu 600 koňů, párován s automatickou převodovkou Allison 4500. Silniční rychlosti dosahuje 110 km/h, v plavání vodou dokonce úžasných 14 km/h s akčním rádiem 800 km. Velikost a tedy kapacita je jeho hlavní výhodou. Kromě dvou řidičů v kabině totiž pojme maximálně výsadek dalších 18 vojáků (celkem 20,) to je tedy výjimečné. Pancéřování je na běžném Stanag 4569 levelu 2 s možností přidat pancíř na level 3. 

Je důležité připomenout, že Thajský Defence Technology Institute teprve 2013 představil obdobné vozidlo Black Widow, které ještě ani nedospělo do sériové výroby. Kromě toho thajská královská armáda 2007 nakoupila 250 ukrajinských BTR-3E1. Královské námořnictvo i thajská armáda se již nemohou dočkat.

Zdroje

https://www.panus.co.th/en/product/detail/83

https://www.globalsecurity.org/military/world/thailand/panus-r600-pics.htm

https://gbp.com.sg/stories/panus-delivers-two-r600-apcs-to-thai-marines/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Objev spočívá ve vidění toho, co každý viděl, a v uvažování tak, jak to dosud nikoho nenapadlo.
X3 Reunion