Pandur II ShM

Self-propelled mortar
Samohybný minomet 120 mm

Roku 2017 Tatra Defence Vehicle a.s. představila samohybný minomet na podvozku Pandur. Je příkladem krásného využití kolové platformy Pandur II 8×8 jako nosiče bezvěžového 120 mm minometu Soltam Cardom od izraelského Elbitu. Armáda ČR původně pošilhávala po finském hi-tech minometném řešení Nemo na podvozku Patria, ovšem nedostatek financí rozhodl pro současné řešení.

CZ armáda dosud používá obstarožní samohybné minomety PRAM, takže nákupem ShM se inventář trochu obrodí. Evropské armády snad z historického důvodu obecně uznávají minomet za naprosto zásadní součást vojska a v boji je nasazují pro drtivý účinek na živou sílu a slabě pancéřovanou techniku nepřítele.

Samohybný minomet je sice drahý, ale vedle toho má samé výhody. Má velkou ráži 120 mm, je značně pohyblivější než tažený nebo pěší minomet a jeho vozidlo zároveň poskytuje ochranu obslužné posádce. Věžové minomety jsou navíc přesné, automaticky nabíjené i zaměřované, s delším dostřelem, dovolují vést přímou palbu, ale proto jsou také mimořádně drahé, takže u AČR zatím nepřicházejí v úvahu. AČR se po nákupu ShM zpětně uklidňuje, že pro její požadavky je bezvěžový minomet vlastně výhodnější. Holt nebudeme mít tak špičkový minomet jako Poláci svůj Rak.

Řešení na Panduru II je klasickým bezvěžovým minometem po vzoru amerického Mortar Carrier M1129. Střelba je vedena skrz střešní příklop lidskou obsluhou. Osádku tvoří sestava čtyř operátorů (tři plus nabíječ). Rozsah odměrů minometu je v plném úhlu 360°, vozidlo si s sebou veze 60 min, rychlost střelby je max. 16 ran v minutě a v případě potřeby lze minometný komplet vynést z vozidla ven. Mířící děje jsou automaticky řízeny servopohony, lidský operátor je pouze kontroluje. Digitální systém řízení palby dovede vypočítat a namířit hlaveň na cíl podle zadaných parametrů střeliva, digitálních map a údajů z meteorologických senzorů. Úhel maximálního náměru je 85°. Doba od zastavení vozidla do vypálení první rány činí 30 sekund, což je stejná reakční doba jako u nejlepších soudobých minometů světa (stejnou má i polský Rak).

ShM používá 120 mm minové náboje s dostřelem 8 km již zavedené v AČR. Dále veškeré náboje standardů NATO a také RAP náboje asistované raketovým motorem s dostřelem 13 km. Může používat i miny s koncovým navedením, ovšem ty jsou 20x dražší, takže se s nimi šetří.

Pandur II navíc posádce nabízí balistickou ochranu úrovně STANAG 4569 level 2 až 3 a protiminovou ochranu na levelu 2a. Po silnici si to Pandur navíc frčí úctyhodnými 110 km/h.

Pro úplnost musím dodat že za vozidlem Pandur II stojí rakouští výrobci Steyr-Daimler-Puch. Celkem bylo vyrobeno 3000 Pandurů, z toho 1000 jich slouží v armádách NATO.

Specifikace

Hmotnost 22 t; turbo-diesel motor 335 kW; rychlost 110 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

https://www.gdels.com/pandur.php

https://en.wikipedia.org/wiki/Pandur_II

https://www.securitymagazin.cz/defence/samohybny-minomet-pandur-ii-cz-nova-efektivni-posila-mechanizovanych-jednotek-acr-1404057143.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Portugalsku a Řecku je odborníkem ten, kdo pozná lokomotivu od umyvadla. V Německu je odborníkem ten, kdo chodil pět let řádně na univerzitu a pět let to praktikoval. To je rozdílné měřítko patentové teorie.
Karel Čada