Pandur 2
Pandur II
Armoured personnel carrier wheeled
Rakouský obrněný transportér pěchoty
Pandur 2 je osmikolový transportér spojeného rakouského původu Steyr-Daimler-Puch. Konstrukce je celoocelová s přídavnými pláty modulárního pancíře. Základní pancíř je stavěn proti síle 14,5 mm průrazných střel.
Rozvržení vozidla je stejné jako u všeho, co konstrukčně vychází z Mowag Piranha, tedy řidič vpředu vlevo a motor je usazen po jeho boku vpravo. Řidič má k dispozici jeden střešní poklop a sadu tří denních periskopů. Vozidlo je připraveno nést řadu zbraňových věží, jako třeba tu z vozidla ASCOD AFV nebo být pouze standardním transportérem s pouze ochranným kulometem. Důležitým momentem zde je, že bez věže uveze dvanáctičlenný výsadek, kdežto s věží pouhých šest vojáků.
Česká varianta se vyznačuje dvojitou podlahou proti účinkům min, avšak dno ve tvaru obráceného V tuto přednost zase snižuje. Standardně je zde navigační, komunikační a velitelský systém. Český Pandur je buď neozbrojen nebo se zbraňovou ministanicí Mini-Samson RCWS-12.7, či se stanicí RCWS-30 s protitankovými střelami Spike-LR a 30 mm chaingunem a spřaženým 7,62 mm kulometem. Na střeše jsou tuby osmi zadýmovacích granátometů. Kanón střílí tříštivotrhavou (HE) nebo průraznou (AP) munici. RCWS má potom infračervené kamery a laserový značkovač cílů s 360° přehledem. Stroj je schopen bojovat v módu hunter-killer. K výbavě všech českých Pandurů patří také varování před ozářením laserem a meteorologický senzor.
Pohonem je diesel motor Cummins s výkonem 455 hp, který je snadno vyměnitelný. Co se strategické mobility týče, Pandur 2 je přepravitelný letouny C-130 Hercules. Současnými operátory jsou armády Rakouska, ČR, Indonésie, Portugalska,
Zdroje
https://web.archive.org/web/20060623073509/http://www.steyr-ssf.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Pandur_II