PZA Loara
Self-propelled anti-aircraft gun
Polský samohybný protiletecký kanón
Loara byla vyvinuta pro účely polské armády v devadesátých letech firmou RADWAR S.A. a svými testy úspěšně prošla 2001. Jde o typického představitele protivzdušného řešení postaveného na konceptu čistě samohybného kanónu.
Hlavní zbraní je dvojice švýcarských 35 mm kanónů Oerlikon KDA s kadencí 550 ran za minutu. Jde o konvenční kanóny na principu kulometu poháněného pomocí energie předchozích výstřelů s dvojitým pásovým nabíjením. Jsou schopny postřelovat cíl na maximální vzdálenost 4 km a podobně jako všechny konkurenční stroje svého typu je i Loara do jisté míry účinná proti slabě pancéřovaným pozemním cílům. Je využíváno několik druhů střeliva, přičemž nejvyšší účinnost proti raketám a velmi malým cílům má střelivo s programovatelným zpožděním roznětky.
Loara je vybavena detekčním a zaměřovacím radarem Ericsson Eagle. Zpracovává i údaje z friend-or-foe identifikace letadel. Radar má dosah detekce cíle velikosti letadla 26 km a je schopen sledovat 64 cílů současně. Radar může operovat za pohybu vozidla, za všech podmínek počasí i za silného elektronického rušení nepřítelem. Systém má nízký reakční čas 10 sekund. Takto je Loara schopna postřelovat cíle v nízké výšce letící dopřednou rychlostí do 500 m/s.
Ke standardní výbavě patří laserový dálkoměr, denní TV kamera a FLIR zařízení SAGEM Iris. Dodatečně může být vozidlo dovybaveno klimatizací a filtračním systémem NBC ochrany.
Co se vozidla týče, systém Loara jede na pásovém podvozku tanku PT-91, což je vylepšená verze sovětského T-72 MBT. Pohání ho dvanáctiválcový diesel motor, jenž vyvíjí výkon 850 koňů. Do budoucna se plánuje použití podvozků z korejské houfnice K9. Zbraňová váž je omužena jedním střelcem. Balistická ochrana spoléhá pouze na kostru ze svařované oceli, která ochraňuje posádku před palbou z ručních zbraní a proti střepinám dělostřelectva. K ochraně přispívají také dvě tuby zadýmovacích granátometů na bocích věže.
Systém obsahuje pomocný zdroj energie a vysokokapacitní baterie, aby mohl být operační při vypnutém hlavním motoru. Loara pracuje jak samostatně, tak na úrovni protiletecké baterie, tak na úrovni vícevrstevné protivzdušné obrany.
Existoval i alternativní systém Loara-R, využívající k protiletecké obraně raket SAHV-3, nicméně byl zrušen.
Zdroje
http://www.military-today.com/artillery/loara.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/PZA_Loara