PULS

Multi-purpose launcher
(Precise & Universal Launching System)
Izraelský univerzální mobilní odpalovač

Izraelský Elbit vypracoval nový jednotný mobilní odpalovač raket zvaný PULS (Precise & Universal Launching System). Motivem bylo snížení nákladnosti a celkové zjednodušení odpalovacích platforem pro raketovou artilerii Izraele. PULS tak představuje jediný odpalovač pro všechny izraelské typy raket omezených dosahem do 300 km, bez nutnosti přistavovat pro každý typ raket na pozici svůj vlastní mobilní odpalovač.

Víceúčelový odpalovač PULS nese dva různé kontejnery, každý uzpůsobený k odpalování dvou různých typů raket:

Accular 122mm s dosahem 35 km,
Accular 160mm s dosahem 40 km,
EXTRA s dosahem 150 km,
Predator Hawk s dosahem 300 km.


Celkem to máme čtyři hlavní druhy raket schopny provozu v jediném zařízení bez nutnosti dalších úprav. Tím je docíleno úspor na údržbě více různých systémů a na výcviku personálu pro jednotlivé systémy. Zvláště v tak malé zemi jakou Izrael je, už mohlo takové řešení existovat dříve.

Výrobce se při vývoji orientoval na nízký reakční čas. Jedna dávka raket tak může být vypálena pod jednu minutu se vším zaměřováním a nastavováním do palebné pozice od zahájení palebné mise. Tím je raketomet schopen moderní taktiky shoot and scoot. PULS je dále vybaven nejmodernější komunikační technikou pro zahrnutí do širších scénářů větších formací dělostřelectva.

PULS je nástupcem raketometu LYNX od IMI židovsky lišácky také tím, že izraelský Elbit roku 2018 pohltil svého menšího kolegu IMI (Israel Military Industries).

Zdroje

https://elbitsystems.com/media/elbit-systems-land-rocket-artillery-catalog.pdf

https://militaryleak.com/2020/01/17/elbit-systems-puls-precise-universal-launching-system/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Portugalsku a Řecku je odborníkem ten, kdo pozná lokomotivu od umyvadla. V Německu je odborníkem ten, kdo chodil pět let řádně na univerzitu a pět let to praktikoval. To je rozdílné měřítko patentové teorie.
Karel Čada